Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'nın güneyindeki askeri durumun bazı yerlere "oldukça tehlikeli" ve doğudaki koşulların ise "çok zor" olduğunu belirtti. Rus işgalinin birinci yıldönümünde bir video yayınlayan Zelenskiy, Moskova yanlısı güçlerin Herson kentini tekrardan bombaladığını ve bu yüzden 40 bin kişinin zorlu hava şartlarında ısınmasının engellendiğini söyledi.

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yıldönümünü bir dizi hava saldırısıyla kutlama niyetinde olduğu korkusuyla, Rusya'nın önemli şehirlere olası yeni saldırılarına hazırlanıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin doğu cephesi boyunca saldırılarını artırdığını ve kuvvetlerinin son 24 saat içinde doğu ve kuzeydoğuda 90 saldırıyı püskürttüğünü söyledi.

Bazı ABD'li ve Batılı yetkililer, Rus askerlerinin yaklaşık 200 bininin ölü veya yaralı olduğunu tahmin ediyor. Savaşta verilen kayıpları doğrulamak imkansız olsa da askeri yetkililer, son haftalarda ölü sayısının arttığını belirtti. Ukrayna'da binlerce sivil öldürüldü ve binlerce kişi savaş suçu iddiasıyla suçlandı.

İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı

BM genel kurulu ezici bir çoğunlukla Moskova'nın Ukrayna'daki askerlerini çekmesini talep eden bir kararı kabul etti. Perşembe gecesi 141 lehte ve 32 çekimser oy vardı. Çin oylamada çekimser kaldı ve altı ülke - Beyaz Rusya, Kuzey Kore, Eritre, Mali, Nikaragua ve Suriye - hayır oyu vererek işgalci Rusya'ya destek vermiş oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin'in Rusya'ya silah tedarik etmeyi düşündüğüne dair işaretler gördüğünü söyledi ve Pekin'i böyle bir adım atmaması konusunda uyardı. Stoltenberg, potansiyel Çin yardımının "uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlaline doğrudan destek" anlamına geleceğini ve elbette BM güvenlik konseyinin bir üyesi olarak Çin'in BM sözleşmesinin veya uluslararası hukukun ihlal edilmesini hiçbir şekilde desteklememesi gerektiğini söyledi.

Çin'in BM büyükelçi yardımcısı Dai Bing, "acımasız gerçekler, Ukrayna'ya silah göndermenin barış getirmeyeceğine dair yeterli kanıt sunuyor" dedi. BM'de Rusya'yı Ukrayna'yı terk etmeye çağıran bir karar taslağıyla ilgili tartışma sırasında konuşan Dai, Pekin'in "birinci önceliğinin ateşkesi ve çatışmaların gecikmeden durdurulmasını kolaylaştırmak olduğunu" söyledi ve sorunun çözümünde "yapıcı bir rol oynamaya devam etmeye" hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Dai'nin Batı'nın Ukrayna'yı silahlandırarak yangını körüklediği iddiasını şiddetle reddetti.

Vladimir Putin, Rusya'nın “Şeytan 2” lakaplı yeni Sarmat kıtalararası balistik füzesinin yanı sıra hipersonik füzeler ve yeni nükleer denizaltılar konuşlandıracağını söyledi. Perşembe günkü Vatan Savunucuları Günü tatili münasebetiyle bir konuşma yapan Putin, Rusya'nın karada, denizde ve havada nükleer kuvvetlerini güçlendirmeye gayret edeceğini söyledi.

Başbakan Pedro Sánchez Perşembe günü Kiev'e yaptığı ziyarette İspanya'nın Ukrayna'ya altı Leopard tankı göndereceğini ve gerekirse bu sayıyı 10'a çıkarmaya istekli olduğunu doğruladı. "Avrupa'da barış sağlanana kadar Ukrayna'nın yanında olacağız" diyen Bakan, İspanya'nın Ukrayna askerlerine tankları nasıl kullanacakları konusunda eğitim vermeyi teklif ettiğini de sözlerine ekledi.

Avustralya hükümeti, Ukrayna'ya insansız hava araçları göndereceğini ve "ne kadar sürerse sürsün" Kiev'in yanında yer alma taahhüdünün bir parçası olarak Rus hükümeti, ordu ve medya mensuplarına yönelik yaptırımları genişleteceğini söyledi. Yaptırımlar, Rus devletine ait olan medya kuruluşu Sputnik de dahil olmak üzere 40 kuruluşu 90 Rus vatandaşı için seyahat yasakları ve mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

Ülkenin savunma bakanlığı, Finlandiya'nın Ukrayna'ya üç Leopard 2 muharebe tankı göndereceğini söyledi. Duyuru, İsveç savunma bakanının Leopard muharebe tanklarından bazılarını göndermeye açık olduğunu söylemesinin ardından geldi. Ayrıca Çek Hükümeti de Ukrayna'ya bir askeri yardım sevkiyatı daha yapacağını duyurdu.

Bir ABD ordusu yetkilisi, M1 Abrams tanklarının Ukrayna'ya teslim edilmesinin iki yılı bulabileceğini söyledi. ABD, Ocak ayında Ukrayna'ya birkaç ay içinde 400 milyon dolar değerinde 31 gelişmiş M1 Abrams tankı tedarik edeceğini duyurdu. Ancak ABD ordu sekreteri Christine Wormuth, bunların nasıl ve ne zaman teslim edileceğine dair planların hâlâ yapıldığını söyledi.

Rusya savunma bakanlığı, Ukrayna'nın olmayan bir saldırıyı bahane ederek Moldova'nın Transdinyester olarak bilinen ayrılıkçı bölgesine saldırmayı planladığını söyledi. Moldova bu iddiayı yalanladı ve sükunet istedi. Resmi basına göre, Rus bakanlığı Ukrayna'nın Rus güçlerinin Transdinyester'den yaptığı iddia edilen bir saldırıyı kullanarak bir işgal gerçekleştirmeyi planladığını iddia etti.

AB'nin üst düzey diplomatları, bloğun Rusya'ya karşı askeri açıdan daha kritik teknolojilerin satışını yasaklayacak olan onuncu yaptırım turunu tamamlamayı başaramadı. Görüşmelerin Rusya ile kauçuk ticareti konusunda sıkışıp kaldığı anlaşılıyor. Beyaz Saray, ABD başkanı Joe Biden'ın Rusya'nın savaş çabalarına yardım edenlere karşı yeni yaptırımları duyurmak için Cuma günü G7 liderleri ve Volodimir Zelenskiy ile sanal olarak bir araya geleceğini söyledi.

Kaynak: Daily Ummah