Kırım Müslümanları Dini İdaresi, olaya ilişkin açıklama yayımlayarak, Rus propagandasına tepki gösterdi. Müftülük, "Allah’tan bu korkunç eylemde bulunan yalancıları ve ahlaksızları ortaya çıkarmasını diliyoruz. Bu suçluların, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla cezalandırılması için Allah'a dua ediyoruz." dedi.

İşgalci Rusya, Müslümanların gözünde Ukrayna’nın itibarını düşürmek amacıyla çirkin bir provokasyona imza attı. Rus sosyal medya sayfalarında, Kur'an-ı Kerim'e karşı saygısız hareketlerde bulunan sözde Ukraynalı askerlerin görüntüleri paylaşıldı. Ancak videonun ilk saniyeden itibaren kurgu olduğu ve sahnelenmiş bir provokasyon olduğu ortaya çıktı. Mevzilerde görev yapan askerlerin Ukrayna dilini aksanlı konuşmaları, giydikleri temiz üniformalar ve askerlerin yüzlerinin kapalı olması dikkatlerden kaçmadı.

“Rusya, Ukrayna’yı itibarsızlaştırmak amacıyla İslam’a hakaret ediyor”

Rusya’nın provokasyonunu değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko yaptığı açıklamada, "Sahte video uyarısı! Rusya, Ukraynalı askerler olduklarını iddia eden kimliği belirsiz kişilerin Kur'an'ın üstünde domuz eti kestiği ve sayfalarını yaktığı bir video yayımladı. Videodaki kişiler bozuk bir Ukrayna dilinde konuşuyor ve Rus ordusuna ait bıçağı kullanıyor. Rusya, Ukrayna'yı itibarsızlaştırmak amacıyla İslam'a hakaret ettiği için kınanmalıdır" ifadelerini kullandı.

“Ukrayna ve dünya Müslümanlarına, bu ucuz provokasyona boyun eğmeme çağrısı yapıyoruz”

Bununla birlikte Ukrayna'ya bağlı Kırım Müslümanları Dini İdaresi, işgalci Rusya’nın alçak provokasyonu ile ilgili, "Terörist ülkeden, Ukrayna ve dünya Müslümanlarına karşı bir başka enformasyon ve psikolojik operasyon!" başlıklı açıklama yayımladı.

Kırım Müftülüğü, Rusya’nın 9 yıldır Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşta hibrit yöntemleri kullandığına dikkat çekti. Müftülük, işgalci Rusya'nın esas amacının; İslam dünyası ile Ukrayna arasında düşmanlığı kışkırtmak ve Ukrayna ordusunu itibarsızlaştırmak olduğunu kaydetti.

Kırım Müftülüğünün yayımladığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

Rusya, 2014’te Ukrayna’ya karşı başlattığı hibrit savaşın ayrılmaz bir parçası olan enformasyon ve psikolojik operasyonu, 2022’de geniş çaplı savaş başladıktan sonra daha da yoğunlaştırdı. Korkutmak, insanları umutsuzluğa düşürmek, morallerini bozmak, karşı tarafı itibarsızlaştırmak, nefreti kışkırtmak gibi farklı amaçlar bu tür operasyonların hedefi olabilir. Yüzyıllardır yaptığı gibi, saldırgan toplumdaki en hassas noktaları bulmaya ve onları hedef almaya çalışır. Kazanamayacağını anlayınca, kandırarak savaşa dahil ettiği ve sahte fikirler için hayatlarını riske atmaya zorladığı Müslümanları bir şekilde motive etmeye çalışıyor.

Bu günlerde sosyal ağlarda, terörist ülkeyi destekleyen gruplarda, Müslüman dünyası ile Ukrayna arasında düşmanlığı kışkırtmak ve Ukrayna ordusunu itibarsızlaştırmak amacını taşıyan sahte bir video paylaşılmaya başladı. Videoyu paylaşmayacağız ama videoda, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri üniformasını giyen insanların Kur'an-ı Kerim’e karşı saygısız eylemlerde bulunduğunu belirtebiliriz. 

İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı İspanya'daki Müslüman nüfusu 10 kat arttı

Çıplak gözle bile, bu videonun sahte olduğu, enformasyon ve psikolojik operasyon için hazırlandığı belli oluyor. Önceden planlanmış kötü oyunculuk, gizlenmiş yüzler, temiz üniforma ve en önemlisi, Ukrayna dilinde konuşmaya çalışan her Rusu ele veren korkunç bir aksan. Ne yazık ki, bu video, Arapça internet sayfalarında ve sosyal ağlara yayılmaya başladı.

Ukrayna ve dünyanın tüm Müslümanlarına, bu ucuz ve alçak provokasyona boyun eğmeme çağrısı yapıyoruz! Videoların sahte olduğu apaçıktır. Amaçları da net olarak bellidir. Özellikle birçok Müslüman ülkenin Ukrayna'yı desteklediği son BM oylamasından sonra!

Ukrayna, her zaman Müslümanlara karşı dost bir ülke olmuştur. Ukrayna'daki Müslümanlar, her zaman kendini özgür hissettiler ve herhangi bir baskıya uğramadılar. Ukrayna'da yaklaşık 2 milyon Müslüman bulunuyor, bunların çoğu Ukrayna'nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarıdır. 

Biz özgür bir ülkenin özgür insanlarıyız, rahat bir şekilde dinimizi yaşıyoruz! Kırım, Avrupa'daki İslam'ın beşiğidir.

Saldırgan ülke, bugünkü dünyanın mutlak kötülüğüdür. Çocukları, kadınları, yaşlı ve gençleri öldürmektedir. Tüm şehirler ve köyler yerle bir edilmektedir. Camileri ve ibadethaneleri yok etmektedir. İnsanlar için kutsal olan şeyler ile dalga geçmekte ve aşağılamaktadır.

Allah’tan bu korkunç eylemde bulunan yalancıları ve ahlaksızları ortaya çıkarmasını diliyoruz. Bu suçluların, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla cezalandırılması için Allah'a dua ediyoruz.

Zaferimiz yakın!

Mücadelemiz devam ediyor!

Bu savaş Kırım’da başladı ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasıyla bitmelidir!

QHA