İsveç'te PKK destekçileri Erdoğan'ı hedef aldı İsveç'te PKK destekçileri Erdoğan'ı hedef aldı

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna bölgelerinden kaçıran Ukraynalı çocuklara fiziksel ve psikolojik baskı uyguluyor. Ukrayna’ya iade edilen çocuklar, Rusya’da aşağılandıklarını ve kötü muamele gördüklerini anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasımçuk, Radio Svoboda’ya verdiği röportajda, Rus yetkililerin Ukrayna’dan kaçırdığı çocuklara dair açıklamalarda bulundu. Çocukların hem fiziksel hem psikolojik baskılara maruz kaldığını belirten Gerasımçuk, "Çocuklar sık sık Rusça konuşmayı, Rusya milli marşını ezberlemeyi ve söylemeyi reddettikleri için cezalandırılıyorlar. Hemen hemen her çocuk çok güçlü psikolojik zorbalığa maruz kaldığını, Ukraynalı oldukları için kendilerine farklı lakapların takıldığını bildirdi. Bu tür bir itaatsizlikten dolayı dövüldüklerini ifade eden çocuklar bile var." ifadelerini kullandı.

Rus tarafı kanıtları yok ediyor

Gerasımçuk, bazı çocukların kötü muamele vakalarını görüntülediklerini ancak Rus tarafının çocukları ailelerine teslim ederken telefonlarını temizlediklerini belirtti.

Rusya’nın işlediği suçları kayda geçirmek için ilgili kurumların iade edilen çocuklarla çalıştığını ve neler yaşadıkları hakkındaki ifadelerini aldığını anlatan Gerasımçuk, “Bazen iade edilen çocuklar mucizevi bir şekilde, hiç kaçırıldığını ve Rusya’da bulunduğunu bilmediğimiz çocuklardan notlar getiriyor." ifadelerini kullandı.

Rusya yaklaşık 20 bin çocuğu kaçırdı

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Enformasyon Bürosu, Rus işgali altındaki Ukrayna bölgelerinden en az 19 bin 514 Ukraynalı çocuğun Rus yetkililer tarafından kaçırıldığını bildirdi.

QHA