Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, işgalci Rusya’nın sıradaki hedefi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Danilov, savaş suçlusu Kremlin yönetiminin Kazakistan'a karşı tam ölçekli bir savaş başlatabileceğini belirterek, “Şu an Kazakistan, terör devleti Rusya’yı ele geçirmek için büyük arzu duyduğu bir sonraki ülkedir. Ama şu an bu konuda çok aktif olduklarını söyleyemem.” dedi.

PUTİN’DEN KAZAKİSTAN’A TEHDİT

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Sovyet ülkelerinin tarihi Rusya topraklarının bir parçası olduğunu ve Kremlin'e karşı çıkarlarsa Ukrayna'nın kaderini paylaşabileceklerini ima etmişti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Haziran 2022’de St. Petersburg'da düzenlenen ekonomik foruma katıldı. Tokayev, canlı olarak yayınlanan etkinlikte, Ukrayna'nın doğusunda Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından oluşturulan sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini  tanımadığını söyledi.

"DOSTLUK YOKSA HER ŞEY MÜMKÜN"

Rusya devlet başkanı Putin'in Kazak lidere tepkisi sert oldu:

Müslüman Vekilin İhraç Edilmesine Beyaz Saray'dan Tepki Müslüman Vekilin İhraç Edilmesine Beyaz Saray'dan Tepki

 “Sovyetler Birliği nedir? Bu tarihi Rusya'dır. Kazakistan'ı kardeş bir ulustur” diyen Putin, sözlerine ince örtülü bir tehdit ekledi: "Dostluk yoksa her şey mümkündür. Tıpkı Ukrayna örneğinde olduğu gibi.”

QHA