Irak’ta daha önce siyasetten çekilen Şii dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr, yarın Bağdat’ta hükümetin desteğiyle düzenlenecek kitap fuarını boykot etme kararı aldı.

İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, kendisine bağlı ve babasının adını taşıyan Şehit Sadr Eserler Kurumuna gönderdiği mesajında, yarın düzenlenecek Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı’na katılmama talimatı verdi.

Şii liderin bu tutumu, Muhammed Şiya es-Sudani hükümetine ilk tepki olarak yorumlandı. Sadr’ın mevcut hükümetin icraatını beğenmediği ve her an sokağı harekete geçirebileceği iddia ediliyor.

Irak'ta 10 Ekim 2021'de yapılan genel seçimlerinin galibi Sadr, İran yanlısı Şii gruplarla koalisyon kurmak istemeyerek önce milletvekillerini Meclisten istifa ettirmiş, ardından da 29 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini açıklamıştı.

Bu gelişmenin ardından Sadr'ın rakibi Şii gruplarla Sünniler ve Kürtlerin oluşturduğu “Devleti Yönetme İttifakı”nın girişimiyle 27 Ekim'de Sudani hükümeti kurulmuştu.

Şii lider Sadr ise siyasetten çekilme kararını açıkladığı günden bu yana sessizliğini koruyarak hayatına Necef’teki evinde devam ediyordu.