Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) aktardığına göre SDG, pazar gecesi Haseke kentinde Deyrizor Askeri Konseyi Komutanı Ebu Havle olarak bilinen Ahmed el-Habil’i tutukladı. Bu durum, daha sonra SDG ile yerel Arap aşiretlerine bağlı savaşçılar arasında çatışmalara dönüşen bir gerilime yol açtı.

Edinilen bilgiye göre SDG’ye bağlı Deyrizor Askeri Konseyi yerel savaşçılardan oluşuyor ve SDG’nin DEAŞ’ı bölgeden uzaklaştırdıktan sonra kontrol altına aldığı Deyrizor’da güvenliği sağlıyor.

Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) liderliğindeki Kürt ve Arap gruplardan oluşan ABD destekli SDG, Deyrizor ilini bölen Fırat Nehri’nin doğu kıyısında konuşlanmış durumda.

Irak'ta düğün salonu yangını nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi Irak'ta düğün salonu yangını nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi

SOHR pazartesi günü Deyrizor’un doğu kırsalındaki birkaç köyde SDG ile ‘yerel aşiretlere mensup savaşçılar’ arasında çatışmaların çıktığını ve salı günü üç sivil, 16 aşiret savaşçısı ve üç SDG unsurunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, çatışmaların silahlı kişilerin SDG mevzilerine saldırması sonrası çıktığını söyledi.

Yerel Deyrizor 24 sitesinin müdürü Ömer Ebu Leyla “Bugün yaşananlar, diğer yozlaşmış liderlerin, Ebu Havle’nin tutuklanmasıyla kendilerini tehdit altında hissetmeleri ve kendilerini korumak için aşiret ve Arap faktörünü harekete geçirmeye başlamalarıyla ortaya çıkan bir hesaplaşma sürecidir” ifadelerini kullanarak bunun, “bölgeye olumsuz yansıyacak bir tehlike olduğu” uyarısında bulundu.

Ayrıca Havle’nin “yozlaşmış olduğunu, kaçakçılık operasyonlarına karıştığını ve son yıllarda servet biriktirdiğini” belirtti.

Kürt Özerk Yönetimi ve onun askeri kanadını oluşturan SDG, kontrolü altındaki bölgeleri, özellikle de Arap çoğunluğa sahip olan yerleri yerel sivil ve askeri konseyler aracılığıyla yöneterek, Arap-Kürt hassasiyetini hafifletmeye çalışıyor.

SDG Habil’in tutuklanmasının arka planına ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Deyrizor’da kontrol ettiği bölgelerde DEAŞ’a ve “uyuşturucu kaçakçılığı ve silah kaçakçılığından menfaat sağlayan suç unsurlarına” karşı “güvenliği artırma operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Dün yapılan açıklamada “suç eylemlerine karışanları tutuklamaya yönelik” operasyonun devam ettiği vurgulandı.

SDG’den bir kaynak, AFP’ye, çatışmaların yaşandığı bölgenin “bilinen bir kaçakçılık rotası” olduğunu ve yüksek olasılıkla gerilimin yakın zamanda sona ereceğini söyledi. Ayrıca “silahlı unsurların Ebu Havle’nin destekçileri olduğuna” dikkat çekti.

Şark'ul Avsat