Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na açıktan destek veren Edirne Cezaevi'nde tutuklu eski HDP Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet tarafından parlatılmaya devam ediyor. Demirtaş'a özgürlük vaadini her fırsatta söyleyen ve terör örgütlerinin desteğini alan Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın hangi suçlarını görmezden geliyor?

CRWBoobWUAAK2R9

Türkiye'de siyasi açıdan etkin olduğu ilk günden itibaren PKK'yı ve Öcalan'ı savunan Demirtaş, yurt içi ve yurtdışında yaptığı konuşmalarda, binlerce insanı katleden terör örgütü PKK'yı meşrulaştırıcı açıklamalar yaptı.

2012 yılında Mardin'de gerçekleştirdiği mitingde konuşan Demirtaş, terör örgütü lideri Öcalan'ın posterinin açılmasına izin vermeyen polise tepki göstererek, kışkırtıcı söylemlerde bulundu. 

“Buna alışsanız iyi olur; çünkü biz daha Başkan APO’nun heykelini dikeceğiz, heykelini.”, “Bizim bir milletvekilimiz bir PKK’linin cenazesine katıldı diye linç edilebiliyor medyada. Çok açık söyleyeyim: Halkımızın acısına sahip çıkmayan milletvekiliyle ilgili, kusura bakmasınlar, parti disiplini gereği ben soruşturma açtırırım.”, “Barış için çarpan bir yüreği İmralı’da kayalıklara zincirle kimse bağlayamaz… Müzakere sürecinin en önemli başlıklarından biri de Sayın Öcalan’a, Başkan APO’ya özgürlük olacaktır.”

17 Mart 2013'te İstanbul'da gerçekleşen Nevruz kutlamalarına katılan Demirtaş, Öcalan posterinin önünde PKK propagandası yaptı. Öcalan lehine sloganlar atılan mitingde, Demirtaş'ın de yaptığı konuşmalarda PKK'yı ve lideri Öcalan'ı övmesi sebebiyle, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

14528686_IST03_TURKEY-KURDS-OCALAN_0318_11

16 Temmuz 2014'te Resmî Gazete'de Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun adıyla yayımlanan "Çözüm Süreci"ni fırsat bilen PKK'lılar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürece sadık kalmayıp, silah ve mühimmat depolayarak çatışmalar gerçekleştirdi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, yaşanan olayların akabinde, bölgede, "terör ve hendek" operasyonları gerçekleştirdi. Bu süreçte operasyon bölgelerine giderek güvenlik güçlerini engellemeye çalışan Selahattin Demirtaş, açıklamalarıyla teröristleri cesaretlendirmeye çalıştı.

"Biri sizi linç etmeye gelmişse, gelenleri anasından doğduğuna pişman etme hakkınız var. Kimseye saldırmadan, yasalara uygun olarak meşru müdafaasını her yerde yapma hakkına sahipsiniz. "

Demirtaş'ın suç listesindeki en kanlı sayfa 6-8 Ekim "Kobani Olayları" oldu. Suriye'nin kuzeyinde DEAŞ ve PKK arasında yaşanan çatışmaları bahane eden terör örgütünün Kandil'deki yönetimi Türkiye'de eylem talimatı verdi.

Kandil'den aldığı talimata uyan Demirtaş, halka sokağa çıkma çağrısı yaparak, terör örgütü yandaşlarını sokağa topladı. Demirtaş, provokatif çağrısı sebebiyle 35 ilde 2 polisin şehit, 37 vatandaşın ölmesine sebep oldu.

icerik (1)

Terör örgütü Kandil yönetiminin siyasetteki sözcülüğünü üstlenerek halkı kin ve düşmanlığa sevk eden Demirtaş, 93 kez terör örgütü PKK propagandası yapmakla suçlandı. Hakkında 5 ayrı ilde açılan 12 ayrı davada yer alan suçlamalar şunlar;

 • "silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme"
 • "terör örgütü propagandası yapmak"
 • "suçu ve suçluyu övme", "halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik"
 • "halkı kanunlara uymamaya tahrik etme"
 • "suç işlemeye alenen tahrik"
 • "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret"
 • "Cumhurbaşkanına hakaret"
 • "terör örgütü propagandası yapma"
 • "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma"
 • "halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma"
 • "kamu görevlisi aleyhine iftira"
 • "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama"
 • "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama"
 • "yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama"

4 Kasım 2016'da gözaltına alınarak tutuklanan Selahattin Demirtaş hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, 93 dosyası da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen Demirtaş hakkında, 2 kez müebbet ve 486 yıl hapis cezası isteniyor.

Adsız tasarım (1)-2

Tamer Karadağlı'dan, Türkiye'yi şikayet eden Merve Dizdar'a tepki Tamer Karadağlı'dan, Türkiye'yi şikayet eden Merve Dizdar'a tepki

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, 37 kişinin yaşamını yitirdiği 6-8 Ekim olaylarının da faili olan Selahattin Demirtaş'ın kirli siyaset hayatına rağmen "haksız bir şekilde" hapiste tutulduğunu öne sürerek serbest bırakma sözü vermişti. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı olma hayaliyle Demirtaş'a ve PKK uzantısı HDP'ye verdiği tavizler neticesinde Kandil'deki teröristlerin de desteğini aldı. 

Daily Ummah