Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

İsrail Hapishane Servisi ve İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet, 40 yıllık hapis cezasının ardından serbest bırakılan Filistinli esir Mahir Yunus’un özgürlüğüne kavuşması münasebetiyle Perşembe günü yapılması planlanan kutlamaları engellemek için, Yunus’u İsrail'in içindeki köyü Ara'da karşılamak için yapılacak her türlü topluluğu dağıtmakla ve evini yıkmakla tehdit etti.

Filistinli mahkûm Mahir Yunus, cezaevinde arkadaşlarıyla vedalaşmak için görüşmek istediğinde, özel kuvvetler Yunus’un odasına baskın düzenledi ve onu zorla sürükleyerek bilinmeyen bir yere nakletti. Mahkumlar arasından görgü tanıkları, Esirler ve Eski Esirler Komisyonu avukatına, Negev Hapishanesi’ndeki Özel Kuvvetler askerlerinin 10. Kısım’a baskın düzenleyerek Mahir Yunus'u arkadaşlarıyla vedalaşmadan hapishaneden çıkardığını söylediler. Tahliyesinden önce, Şin-Bet sorgulayıcıları Yunus’la görüşerek serbest bırakılması vesilesiyle kendisinin ve ailesinin herhangi bir kutlama gösterisi düzenlemesinin yasaklanacağını bildirdiler.

İstihbarat görevlileri, ailesinin Ara'daki evini giderek Mahir'in yol arkadaşı ve kuzeni Kerim Yunus'un serbest bırakılmasını kutlarken yaşananların tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini söylediler. Ayrıca böyle bir durum yaşanması halinde polis güçlerinin mahkûmun evine ve kutlamaların yapıldığı her yere saldıracağını ve Filistin bayrağının çekildiği evin yıkılacağını ifade ettiler.

Mahir Yunus bugün 65 yaşında. Kerim Yunus, 1983 yılının başlarında bir İsrail askerinin öldürülmesine katılmıştı. Her ikisi de 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapishane süresinin tamamını geçirdiler. Onlar yüzünden, bir İsrailliyi öldürmekten hüküm giyen ve Filistin Yönetimi’nden maaş alan herhangi bir mahkûmun İsrail kimliğinin geri çekilmesini şart koşan özel bir yasa çıkarıldı.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ara Köyü halkı, İsrail tehditlerine boyun eğmeyeceklerini ve Kerim'i aldıkları gibi Mahir Yunus'u da alacaklarını açıkladı. Mahir Yunus’un bir akrabası, “Operasyonun kendisi ne olursa olsun, onu 40 yıl gibi korkunç bir hapis cezasına çarptırdılar. Şimdi ondan ne istiyorlar? Sadece sıkıntı yüzünden neşeyi bozmak mı istiyorlar?

Mahir Yunus'un özgürlüğüne kavuşmasının arifesinde ailesine “özgür olacağı anı” beklediğini teyit eden bir mesaj göndermesi ve beklenen kurtuluşunu “yeni bir doğum” olarak tanımlaması dikkat çekiyor. Kendisini ziyaret edebilen Tutuklular ve Eski Tutuklular Komisyonu Avukatı Ğayd Kasım tarafından iletilen mesajında ​​şunları söyledi: “Ben özgür bir Filistinliyim diyen herkese selam olsun. Sizlerle sevgi ve sadakatle buluşmayı dört gözle bekliyorum ve parmaklıklar ardında geçirdiğim günler ve yıllardan sonra aranızda özgür olacağım o anı bekliyorum.” Yunus, Filistin adını zikreden büyük kitleleri görmekten ve farkındalığa sahip bilgi değerleriyle dolu genç nesli görmekten heyecan duyduğunu sözlerine ekledi.