Filistin 1948 İslami Hareketi’nin yasaklı kuzey kanadının lideri Şeyh Raid Salah, dün yaptığı açıklamada İsrail işgalinin Mescid-i Aksa'ya yönelik savaşının "başarısız olacağını ve onu bölmenin çocukça bir rüya olduğunu" vurguladı.

Al Resalah gazetesine konuşan Şeyh Salah, "Mescid-i Aksa'yı kontrol etmeyi amaçlayan önceki tüm planlar gibi, İsrail işgalinin Bab al Rahma Camii'ni ele geçirme planları asla gerçekleşmeyecek."dedi. 

Şeyh Salah yaptığı açıklamada, tüm Filistinlileri Mescid-i Aksa'yı ve tüm binalarını koruma taahhütlerini "yerine getirmeye" ve ayrıca ziyaret etmeye ve içinde namaz kılmaya çağırdı.

Bab al Rahma Camii, İsrail'in sürekli olarak onu ele geçirme, Yahudileştirme ve tüm Mescid-i Aksa bölgesini Yahudileştirmeye başlama girişimine maruz kaldı.

20 yıl önce İsrail işgal polisi tarafından kapatıldı, ancak dört yıl önce İsrail'in Yahudileştirme planları yoğunlaşınca Filistinliler zorla yeniden açtı.

İsrail işgali, bir süredir acil tadilata ihtiyaç duyulan camide herhangi bir bakım çalışmasına ise engel oluyor.

Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor

Bab el Rahma Camii ve El Aksa Camii'nin diğer bölümleri, aşırılık yanlısı İsrail hükümetinden tam ve resmi destek alan Temple Mount grubu da dahil olmak üzere aşırılık yanlısı Yahudi gruplar tarafından hedef alınıyor.

Ortadoğu Haber