Şili Cumhurbaşkanı Boric Katil İsrail ile Görüşmek İstemiyor

israil

Darısı Müslüman Ülkelerin Başına! Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boric, İsrail‘in Santiago Büyükelçisi Gil Artzyeli’nin güven mektubunu sunması için planlanan görüşmeyi erteledi.

Şili’de yayın yapan Ex-Ante haber sitesi, Filistin meselesine desteğiyle bilinen Cumhurbaşkanı Boric’in, temmuz ayında atanan İsrail Büyükelçisi Artzyeli’nin güven mektubunu teslim etmesi için ayarlanan görüşmeyi iptal ederek başka bir tarihe ertelediğini yazdı.

Üst düzey kaynaklara dayandırılan haberde, Artzyeli’nin güven mektubunu sunmasının planlandığı ve kısa bir süre kala başka bir tarihe çekilen görüşmenin, işgalci askerlerinin Filistinli bir genci öldürmesi nedeniyle ertelendiği belirtildi.

Artzyeli, Şili Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklamasında, kendisinden özür dilendiğini, her iki ülkenin de iyiliği için bu olayın üstesinden gelineceğini söyledi.

Şili hükümetinden olaya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, güven mektubunun ekim ayının ikinci haftası Şili Cumhurbaşkanı Boric’e teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Şarkul Avsat