Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sisi, Mısır'ı ziyaret eden Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Hamas, UCM'den İsrail’deki tüm savaş suçlularının tutuklanmasını istedi Hamas, UCM'den İsrail’deki tüm savaş suçlularının tutuklanmasını istedi

"Bugün, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kanlı savaşın sürmesiyle çaresiz, aciz ve suçsuz binlerce masum sivilin korkunç ölümleriyle sonuçlanan çok kritik ve tehlikeli bir zamanda bir araya geliyoruz." diyen Sisi, bölgenin birkaç ay boyunca Gazze savaşının sürmesiyle, çeşitli bölgelere uzanan ateşine tanık olduğunu aktardı.

Sisi, oldukça tehlikeli ve endişe verici bölgesel bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, bu durumun, halkların geleceğini gerçek ve ciddi bir tehdit altında tuttuğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Sisi, Orta Doğu'da istikrara karşı gerçek ve ciddi tehdidin 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne karşı devam eden İsrail savaşı olduğunu ifade etti.

Açıklamada, Sisi ve Al Halife'nin görüşmesinde ise, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes imkanlarının sağlanmasının yanı sıra zorla göçe veya açlığa yönelik tüm girişimlere son verilmesi, bölgeye insani yardımlar için sürdürülebilir ve yeterli erişim sağlanmasına ilişkin konuların ele alındığı kaydedildi.

Ayrıca iki liderin görüşmede, Filistin devletinin uluslararası tanınması ve Birleşmiş Milletler'de tam üyeliği için gösterilen çabaları değerlendirdiği belirtildi.