Cvelbar Bek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) bakanlar düzeyinde düzenlenen Orta Doğu oturumunda konuştu.

Gazze'deki halkın açlık ve felaket karşısında çaresiz kaldığını belirten Cvelbar Bek, bölgesel çapta tırmanma tehlikesiyle karşı karşıyayken Gazze'deki durumun gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

"Gazze'de sağlanacak ateşkesin Orta Doğu'da yükselen gerilimi azaltacağını" kaydeden Cvelbar Bek, Gazze'deki durumun yatıştırılması gerektiğini, "füzelerin ve insansız hava araçlarının buna çözüm olmayacağını" ifade etti.

Cvelbar Bek, "Gazze’deki çatışma kapsamında Güvenlik Konseyi kararlarına derhal ve tam uyulması gerektiğinin" altını çizdi.

Cvelbar Bek, İsrail'e, bölgeye yardımların daha hızlı ve güvenli ulaşmasını sağlamak amacıyla BM ile işbirliği yapma ve insanı yardımın önündeki engelleri kaldırma çağrısında bulundu.

Gazze'nin yeniden inşasının karbon maliyeti 135'ten fazla ülkenin yıllık emisyonunu geçebilir Gazze'nin yeniden inşasının karbon maliyeti 135'ten fazla ülkenin yıllık emisyonunu geçebilir

Konseyin söz konusu durumun çözümüne yönelik üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Cvelbar Bek, iki devletli çözüme yönelik siyasi sürecin başlatılması ve desteklenmesinin önemini vurguladı.

Editör: Mücahit Talha Altın