Türkiye ve Suriye'de 46 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği 6 Şubat tarihli depremlerden sonra bugün Hatay merkezli 6.4 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

AFAD, depremin yerel saatle 20:04'te meydana geldiğini ve merkez üssünün Hatay'ın Defne ilçesinde olduğunu duyurdu.

AFAD, birkaç dakika sonra Hatay ilinin Samandağ bölgesinde 5,8 büyüklüğünde ikinci bir depremin meydana geldiğini ve Türkiye'nin güneyindeki çeşitli yerlerde çok sayıda artçı sarsıntının hissedildiğini söyledi.

Deprem sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş'ta emniyet müdürlüğünü ziyaret ediyordu.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Şehirdeki deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz. Taramalarımız devam ediyor," açıklamalarında bulundu. 

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise NTV'ye yaptığı açıklamada, depremin ardından Antakya, Altınözü, Samandağ ve Defne ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığını söyledi. Antakya'da 1990'lı yıllarda yapılan bir köprü de çöktü.

Savaş, "Enkaz altında insanlar var. Bazı vatandaşlar binalardan eşyalarını boşaltmaya çalışırken depreme yakalandı. Bazıları da evlerinin güvende olduğunu düşünüyordu," dedi.

AFAD, deniz seviyesinin 50 cm'ye kadar yükselmesi riskine karşı önlem olarak halkı kıyı şeridinden uzak durmaya çağırdı.

Daha önceki depremlerde hasar görmüş olan birkaç bina daha fazla hasar gördü. Deprem Suriye'den Mısır'a, Kıbrıs'tan Lübnan'a kadar hissedildi.