Stoltenberg: Bosna Hersek için daha fazlasını yapacağız

dailyummah 138

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’da olanlardan ders aldığını ve Bosna Hersek ile Gürcistan için daha fazlasını yapacağını söyledi.

Çarşamba günü NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde Brüksel’de konuşan Stoltenberg, ittifakın Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğini ve Rusya’nın tehdit ve nüfuzuna açık olan Bosna Hersek ve Gürcistan gibi ortaklara yardım edebilmenin yollarını arayacağını söyledi.

NATO’nun Ukrayna’daki Rus işgalini, özellikle de Kırım’ın işgalini tanımayacağını vurgulayan Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in ittifaka üye olma taleplerine de saygıyla yaklaşacaklarını açıkladı.

bosna hersek stoltenberg

Borrell: “Rusya, Bosna Hersek’teki savaştan 30 yıl sonra savaşı Avrupa’ya yeniden taşıdı”

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bugün Twitter’da yayınladığı bir açıklamada Rusya’nın Bosna’daki savaşın ardından 30 yıl sonra yeniden Avrupa’ya savaşı getirdiğini söyledi.

Bugün Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak olan Borrell, Boşnak liderleri barışçıl ve müreffeh bir ülke için uzlaşmaya ve geçmişin üstüsinden gelmeye çalışmaya davet etti.

Kaynak: Balkan News