Hareketin yeni liderliği, derhal savaşın sona ermesi ve sivil geçiş çağrısı yapan siyasi güçlerin tarafına katıldığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’a konuşan siyasi analistler, ülkedeki mevcut yürütme otoritesinin bir parçası olan hareketin maruz kaldığı yatay ve dikey bölünmenin, özellikle Darfur bölgesindeki genel siyasi duruma gölge düşüreceğini dile getirdi.

Tokyo Camisi'nde Mevlit Kandili idrak edildi Tokyo Camisi'nde Mevlit Kandili idrak edildi

Hareketin liderleri, 28- 30 Ağustos tarihleri ​​arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da olağanüstü bir konferans düzenlediler ve bu konferansta görev süresi 2020’de sona eren Dr. Cibril İbrahim'in yerine Süleyman Sandal’ın seçildiğini ilan ettiler.

Cibril, geçen Ağustos ayında siyasi sekreter olarak görev yapan yeni başkan ve Barış ve Müzakere Bakanı Ahmed Takadlisan ve hareketin örgütsel ve idari liderliğinden diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi lideri hareketteki etkili pozisyonlardan azleden bir kararname yayınlamıştı.

Geçmişte Adalet ve Eşitlik Hareketi’ni etkileyen birçok bölünmeye rağmen bu son bölünme, hareketin tarihi liderlerini de içerdiği ve olağanüstü konferansa katılan yeni liderliğin yanında bazı askeri liderlerin yer aldığı göz önüne alındığında, en etkili bölünme olarak değerlendiriliyor.

Şarku'l Avsat