Arap Zirvesi'ne bu yıl ev sahipliği yapacak olan Suudi Arabistan'ın zirveye Suriye'yi çağırıp çağırmayacağı konusu gündemdeki yerini korurken krallığın dışişleri bakanı Londra'da gazetecilerin konu ile ilgili sorularını cevapladı. 

Suudi Arabistan dışişleri bakanı Prens Faisal bin Farhan Al Saud, 12 yıl süren bir izolasyondan sonra Suriye ile Arap ülkelerinin arasında yakınlaşmanın Arap Ligi'ne dönüşünün yolunu açabileceğini, ancak şu anda böyle bir adımı tartışmak için çok erken olduğunu söyledi.

Bakan Farhan Al Saud, Arap dünyasında Suriye'yi tecrit etmenin işe yaramadığı konusunda fikir birliğinin oluştuğunu ve özellikle oradaki insani durumu ele almak için Şam ile diyaloğa ihtiyaç olduğunu yineledi. Ancak, Suriye'nin Arap Ligi'ne yada buna benzer bir oluşuma tekrar dahil edilmesinin erken olduğuna dikkat çekti. 

Prens Faisal bin Farhan Al Saud Londra'da gazetecilere verdiği demeçte, "Bu endişeleri gidermek için bir angajman gerekli. Ve bu, sonunda Suriye'nin Arap Ligi'ne vb. dönmesine yol açabilir. Ancak bence şimdilik tartışmak için çok erken."dedi.

Esed'ın 2011'de kendi yönetimine karşı patlak veren protestolara karşı uyguladığı ölümcül baskının ardından Suriye, Arap dünyasının geri kalanından büyük ölçüde izole edilmişti.

Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü Hamas heyeti Hizbullah ile Filistin'deki gelişmeleri görüştü

Arap Birliği, 2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya aldı ve birçok Arap ülkesi Şam'daki elçilerini geri çekti.

Ancak Esad, 6 Şubat'ta binlerce Suriyeliyi öldüren yıkıcı depremin ardından Arap devletlerinin gelen desteğinden yararlandı.

Cezayir, Kasım ayında Covid-19 salgını öncesinden bu yana ilk Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yaptı, ancak Cezayir'in diğer Arap devletlerini Suriye'nin askıya alınmasını sona erdirmeye ikna edememesi üzerine Şam ile olan ilişkiler daha da soğudu. 

Kaynak: Ortadoğu Haber