Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Suriyeli mevkidaşı Faisal Al-Miqdad, Amman'ın bugün ev sahipliği yaptığı İstişare Toplantısı öncesinde bir araya geldi.

Safadi ve Al-Miqdad'ın gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye krizinde Ürdün girişimi ve diğer Arap ülkelerinin önerileri temelinde siyasi bir çözüme ulaşmak için çözüm önerileri gözden geçirildi. 

İki bakan, sınır güvenliği, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, su ve mülteciler gibi ikili konuları da ele aldığı kaydedildi. 

Bugün Suriye Dışişleri Bakanı istişare toplantısına katılmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti. İstişare toplantısına Suudi Arabistan, Suriye, Irak ve Mısır dışişleri bakanları katılıyor. 

İsrail'in öldürdüğü Muhammed bebek için soruşturma çağrısı İsrail'in öldürdüğü Muhammed bebek için soruşturma çağrısı

Amman'da gerçekleştirilen bu toplantının Suudi Arabistan'ın Cidde'de ev sahipliği yaptığı Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri Ürdün, Irak ve Mısır'ın istişare toplantısının devamı niteliğinde olduğu belirtiliyor. 

Toplantı, bu ülkelerin Suriye hükümeti ile yaptığı temasları ve önerileri bağlamında ve Suriye krizine siyasi bir çözüme ulaşmak için Ürdün'ün önemli bir girişimin parçası olma özelliğini taşıyor.


 

Ortadoğu Haber