Libyalılar, mübarek ayı "ramazan fenerleriyle" karşılıyor Libyalılar, mübarek ayı "ramazan fenerleriyle" karşılıyor

Suriye Sivil Savunma Örgütü Beyaz Baretliler’e göre dün  meydana gelen depremde çok sayıda hasarlı bina yıkıldı, 190’dan fazla kişi yaralandı.

Şarku’l Avsat, deprem sırasında İdlib vilayetinin kuzey şehirleri ve Halep’in kuzey kırsalında (Dana, Sarmada, Atarib, Cinderes ve Afrin) kurtarma ekiplerinin ve ambulansların çalışmalarını yerinde takip etti.

Binalardan düşen molozlar sonucu yaralanan ve yoğun korku nedeniyle fenalaşan vatandaşlar hastanelere kaldırıldı.

İdlib ve Halep kırsalındaki aktivistler, onlarca kişinin korku ve panik nedeniyle kendilerini çatılardan, pencerelerden ve balkonlardan attığını, çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“6 Şubat depreminde ülkenin kuzeybatısındaki (İdlib ve Halep kırsalı) ölü sayısı 3 bin 467’ye yükseldi. 7 bin 438 kişi de yaralandı.”

Diğer yandan Birleşmiş Milletler (BM) ekibi bugün Türkiye sınırındaki Bab el- Hava Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye giriş yaptı.

İdlib kırsalındaki Harem şehrine giden heyet, yaralıların tedavi edildiği çok sayıda hastane ile depremden etkilenen yüzlerce ailenin barındığı kampları gezdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric bugün yaptığı açıklamadaşunları söyledi:

 “Ortaklarımızla birlikte yiyecek, çadır, battaniye ve diğer malzemeleri ulaştırıyoruz. Depremden etkilenen bölgelere tıbbi malzeme ve sağlık personeli gönderiyoruz.”

Depreme daha geniş müdahale için finansman sürecinin önemine vurgu yapan Dujarric, Suriye’ye yönelik acil çağrısın yalnızca yüzde 17’sinin finanse edildiğini, 329,1 milyon dolarlık plandan 68,5 milyon doların sağlandığını bildirdi.

Dujarric ayrıca BM’nin arama ve kurtarma operasyonlarının koordinasyonunu desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

BM Sözcüsü, UNICEF’in 132 binden fazlası çocuk olmak üzere yaklaşık 218 bin kişiye ulaştığını, hijyen kitleri, kışlık giysiler, elektrikli ısıtıcılar, su depoları ve diğer temel gereksinimlerin sağlandığını kaydetti.