Suudi Arabistan, ramazan ayında sadece bir kez umre yapılabileceğini duyurdu Suudi Arabistan, ramazan ayında sadece bir kez umre yapılabileceğini duyurdu

Yerel saatle 09.00 sularında Deyrizor il merkezindeki Hamidiye Mahallesi'nde İran destekli yabancı grupların konuşlandığı askeri nokta SİHA ile hedef alındı.

Kaynaklar, saldırıda İran destekli grup üyesi 8 silahlı kişinin öldüğünü, 6 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Hangi ülkeye ait olduğu henüz belirlenemeyen SİHA ile düzenlenen saldırıda en az iki tır yandı.

Öte yandan Esed rejiminin haber ajansı SANA ise Hamidiye Mahallesi'ndeki olayın mayın patlaması sonucu medyana geldiğini iddia etti.

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor ilinde konuşlu İran destekli gruplara ait noktalar ve araçlar, son dönemde sık sık kime ait olduğu belirlenemeyen hava araçlarıyla hedef alınıyor.

- İran destekli grupların Deyrizor'daki varlığı

Deyrizor ili İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Deyrizor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla Kasım 2017'de DEAŞ'ın çekilmesinin ardından Esed rejiminin eline geçti.

Rejimin kara gücü haline gelen İran destekli yabancı terörist gruplar, yoğun şekilde Deyrizor'da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları ise ABD destekli terör örgütü PKK/YPG'nin işgalinde bulunuyor.