İdlib'e düzenlenen hava saldırısında 1 sivil yaralandı İdlib'e düzenlenen hava saldırısında 1 sivil yaralandı

Lübnan'da Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı kampanya tırmanıyor ve Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri liderliğindeki zorunlu sınır dışı kampanyaları devam ediyor. 

Suriyeli mülteciler, Suriye-Lübnan sınırından rejim güçlerine teslim ediliyor. Gözaltına alınınanların akıbeti ise bilinmiyor. 

Lübnan'daki Suriyeli bir mülteci Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne yaptığı bir konuşmada şunları söylüyor: "Sürekli bir terör ve endişe içinde yaşıyoruz. Rejimin güvenlik güçleri tarafından aranıyorum ve zorla sınır dışı edilmem durumunda onlara teslim edilmiş olacağım. Korkuyorum." diyor ve şunları ekliyor: "Lübnan ordusu, Suriyelileri aramak ve Suriye topraklarına sürmek için sürekli ev baskınları yapıyor ve bu nedenle, sınır dışı edilme korkusuyla evlerimizi terk etmek ve açıkta uyumak zorunda kalıyoruz. Yüksek Komiser ile temasa geçtik. İnsan Hakları için, ancak boşuna çünkü Lübnan'dan Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilmesi durumunda hiçbir şey yapamayacağı yanıtı verildi."

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Cumartesi günü, Lübnanlılar tarafından sistematik ve zorla sınır dışı edildikten sonra “Al-Masnaa” olarak bilinen bir bölgeden Lübnan ve Suriye arasındaki sınır geçişini geçtikten sonra 9 Suriyeli gençle teması kaybettiğini bildirdi. Kayıpların aileleri ise ilgili makamlardan çocuklarının akıbeti ile ilgili olarak yardım istiyor. 

Ortadoğu Haber