Save the Children örgütünün son raporuna göre, Suriye’nin kuzeydoğusunda yetersiz beslenen çocukların sayısı son altı ayda yüzde 150’den fazla arttı ve 16 binden fazla çocuk yetersiz beslenmeye maruz kaldı.

2011’den bu yana devam eden çatışma, Suriye genelinde hizmet sistemlerini tüketti, ancak özellikle savaştan kaynaklanan boğucu ekonomik kriz nedeniyle, hükümetin kontrolü dışındaki bölgelerde durum daha kırılgan görünüyor.

Rapora göre, Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde yetersiz beslenmeden muzdarip çocuk sayısı Ekim ve Mart 2022 arasında 6 bin 650 iken, Nisan ve Eylül 2022 arasında 16 bin 895’e yükseldi.

Save the Children Beslenme Sorumlusu Sara Ali, “Her gün bir önceki günden daha fazla yetersiz beslenen çocukla uğraşmak zorundayız. Yetersiz beslenme çocukların hayatını tehdit ediyor. Yetersiz beslenme vakalarındaki artışın ana nedenleri ailelerin yoksulluğu ve yiyecek alamamasıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, bugün Suriyelilerin çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Dünya Gıda Programı (WFP), 12,4 milyon insanın ülkenin enflasyon ve fiyatlarda önemli bir artış kaydettiği bir dönemde gıda güvensizliği yaşadığına vurgu yaptı.

Suriye ayrıca ciddi bir su krizine ve son üç yılda durumu daha da kötüleştiren bir kuraklığa tanık oluyor.

Suriye’deki ailelerin geliri iyileşmezken, gıda fiyatları 2019-2021 yılları arasında yüzde 800 arttı.

BM yardımlarının girdiği Yarubiye sınır kapısının 2020’de kapatılmasının ardından kuzeydoğudaki durum daha da kötüleşti.

Bu yardımın Kürt kontrolündeki bölgelere ulaştırılması için Şam’dan önceden onay alınması gerekiyor.

Yetersiz beslenen beş çocuğunun karnını doyurabilmek için çöpçülük yapan Maha (30) şunları söyledi;

“Savaş beraberinde açlığı da getirdi. Daha önce fakir olmamıza rağmen yiyecek kıtlığı konusunda endişelenmemize gerek yoktu. Bazen ertesi güne yiyecek bir şeyler saklamak için öğünleri atlıyoruz. Çocuklarımın en son ne zaman et veya tatlı yediğini hatırlayamıyorum.”

Örgüt, 2022-2033’te Suriye’de 5,5 milyon insanın doğrudan gıda desteğine ihtiyaç duyacağını belirtti. Bunların yarısı ülkenin kuzeydoğusunda yer alıyor.

Örgüt, Mısır’daki iklim konferansında bir araya gelen ülkeleri iklim değişikliğinin toplumlar, özellikle de Suriye’nin kuzeydoğusundaki gibi dünyadaki çocuklar üzerindeki etkilerini tanımaya çağırdı.

Mekke, Kabe’nin Üzerinde ‘Büyüyen Ay’a Tanık Olacak Mekke, Kabe’nin Üzerinde ‘Büyüyen Ay’a Tanık Olacak

Kaynak: Şarku'l Avsat