Grundberg, BM Güvenlik Konseyi'nde üye ülkelere Yemen'deki son durum hakkında bilgi verdi.

Arakanlı Müslüman mülteciler eğitim fırsatı istiyor Arakanlı Müslüman mülteciler eğitim fırsatı istiyor

Yemen'deki genel güvenlik durumunun 2 Nisan 2022'deki ateşkesin ardından nispeten istikrarlı seyrettiğini aktaran Grundberg, cephe hattındaki çatışmalardaki artıştan endişe duyduğunu söyledi.

Grundberg tüm taraflara itidal ve kışkırtıcı söylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Ürdün'ün desteğiyle ticari uçuşların da sürdüğünü anımsatan Grundberg halihazırda günlük hayatın birçok Yemenli için zorluklarla dolu olduğuna dikkati çekti.

Grundberg, Suudi Arabistan ve İran'ın diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme kararının bölge için de büyük önem taşıdığını dile getirerek "Taraflar bu fırsatı ve beraberinde gelen bölgesel ve uluslararası ivmeyi değerlendirerek barış için somut adım atmalı. Sabır ve uzun vadeli bir bakış açısına ihtiyaç var. Bu da cesaret ve liderlik gerektirir. Son bir yılda önemli gelişmeler kaydedildi. Artık bir sonraki adımı atma zamanı geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Çatışmayı sonlandırmak için diplomatik çabaların sürdüğünü ifade eden Grundberg, kalıcı siyasi çözüm için tüm Yemenli tarafları, bölgesel ve uluslararası ortakları da dahil eden kapsamlı bir yaklaşım gerektiğinin altını çizdi.