"Suudi Arabistan'ı Ziyaret Et" sitesinin Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan “LGBT ziyaretçiler Suudi Arabistan'ı ziyaret edebilir mi?” sorusunun cevabı "Herkes Suudi Arabistan'ı ziyaret edebilir ve ziyaretçilerden bu tür kişisel bilgileri açıklamaları istenmez," şeklinde güncellendi.

Web sitesi ayrıca "Evli olmayan çiftler Suudi Arabistan'ı ziyaret edebilir mi?" Sorusuna da yanıt veriyor. “Herkes Suudi Arabistan'ı ziyaret edebilir. Diğer ülkeleri ziyaret ederken olduğu gibi, yerel geleneklere saygı duymak ve kültürel olarak uygun bir şekilde hareket etmek önemlidir. Evli olmayan çiftler beraber konaklayabilirler.”

Suudi Arabistan, alkol konusunda ise İslami alkol yasağına bağlı kalıyor.

Web sitesinde yer alan "Suudi Arabistan'da alkol var mı?" sorusuna “Hayır. Suudi Arabistan'da alkol tüketimi yasa dışıdır. Suudi Arabistan benzersiz ve otantik deneyimler sunuyor. Kâşifler, kültür meraklıları ve maceraperestler, bunların tadını alkolsüz de çıkarabilecekler,” ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan, ülke ekonomisini çeşitlendirmeye ve petrole bağımlılığını azaltmaya yönelik Vizyon 2030 planının bir parçası olarak son yıllarda turizm endüstrisini genişletmek için aktif olarak çalışıyor.

Hükümet, ülkeye daha fazla turist çekmek için vize kısıtlamalarını hafifletmek ve altyapıya, cazibe merkezlerine ve etkinliklere yatırım yapmak gibi çeşitli girişimler başlattı.

LGBTQ+ pazarı, seyahat endüstrisinin büyüyen ve kazançlı bir bölümü olmaya devam ediyor.

Saadet Partililer Hasan Damar'ın vefat haberi üzerinden nefret kustu Saadet Partililer Hasan Damar'ın vefat haberi üzerinden nefret kustu

Uluslararası LGBTQ+ Seyahat Derneği'nin (IGLTA) bir raporuna göre, küresel LGBTQ+ seyahat pazarının yıllık değerinin 218 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, eşcinsellik Suudi Arabistan'da hala yasa dışı ve eşcinselliği büyük bir günah ve geleneksel aile yapısına bir tehdit olarak gören İslam hukukuna göre ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilmektedir.

Suudi Arabistan yasalarına göre eşcinsel eylemler hapis, para cezası ve hatta ölüm cezasıyla cezalandırılıyor. Uygulamada, yetkililer ayrıca kırbaçlama veya diğer fiziksel ceza biçimlerini de kullanabilirler.

Şimdiye kadar eşcinselliğin veya diğer LGBTQ+ etkinliklerinin halka açık şekilde sergilenmesine müsamaha gösterilmedi.

Kaynak: Daily Ummah