Suudi Arabistan, bu yıl Krallık'ta kutsal Ramazan ayının uygulanmasına ilişkin, cami hoparlörlerinin azaltılması, ay boyunca kendilerini inzivaya çekmek isteyen ibadet edenlerin gözetlenmesi gibi bir dizi tartışmalı konu da dahil olmak üzere bir dizi kural ve kısıtlama duyurdu. son on gün, bağışlara sınırlamalar ve camilerde duaların filme alınmasının veya yayınlanmasının yasaklanması.

Suudi Arabistan bu yıl Ramazan ayında büyük tartışmalara imza atan bazı yeni kararları açıkladı. Buna göre, cami hoparlörlerinde sesin kısılması, itikafa girenlerin gözetlenmesi, camilerde duaların videoya alınması ve paylaşılmasının yasaklanması ve son on gün bağışların sınırlanması gibi Müslümanlara bazı kısıtlamalar uygulanacak.

İslami İşler Bakanı Abdul Latif El Şeyh tarafından Cuma günü yayınlanan ve dağıtılan bir belgeye göre, krallık, kutsal Ramazan ayında on yeni kural uygulayacak. 

Bu on maddeden bazıları şunlar:

- Teravih ve teheccüd namazları kısa tutulacaktır. 

- Camilerde imamın ve namaz kılanların namaz kılarken fotoğrafının çekilmesi veya videoya alınması, bunların paylaşılması yasaktır. 

- İtikafa gireceklere imamlar kimlik soracak, Suudi vatandaşları olmayanlarda ise kefil şartı aranacaktır.

- Camilerde iftar için bağış toplanması yasaktır.

- Cami içlerinde iftar yapmak yasaktır.

- İbadet edenleri rahatsız ettikleri gerekçesiyle çocukların camiye getirilmemesi gerekmektedir.

- Ezan sesi veren hoparlörlerin miktarı ve ses düzeyi azaltılacaktır.

- Dua ve Kur'an-ı Kerim kıraati sessiz gerçekleştirilecektir.

Bu kurallar kısa sürede tepki çekti. Muhammed bin Salman yönetimindeki Suudi krallığına kamusal alandaki bu kısıtlamalar sebebiyle diktatör ve Sovyetler Birliği benzetmesi yapıldı. Kısıtlamalar dünya Müslümanlarından tepki almaya devam ediyor.

Son yıllarda Suudi hükümeti, uluslarası topluma hitap edebilmek için Batılı sanatçıları ülkeye davet ediyor. 

Filistinli gönüllü, depremzedelere yardım ediyor Filistinli gönüllü, depremzedelere yardım ediyor

Kaynak: Daily Ummah