Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bağışçı ülkelere İsrail'in Gazze Şeridi'ne yaklaşık 4 aydır sürdürdüğü saldırıların etkilerini azaltmak amacıyla Filistinlilerin ihtiyaçlarının karşılanması için UNRWA'ya destek vermeye devam etme çağrısı yapıldı.

Suudi Arabistan'ın, bazı UNRWA çalışanları hakkında çıkan uluslararası yansımaları yakından takip ettiği belirtilen açıklamada, gerçekleri ve kanıtları bulmak amacıyla söz konusu iddialara yönelik inceleme ve soruşturma prosedürlerinin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde ve çevresinde UNRWA tesislerine rastgele düzenlediği hava saldırılarına işaret edilen açıklamada, UNRWA çalışanlarının fedakarlıklarına değinilerek, birçoğunun bu saldırılarda yaralandığı hatta hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Suudi Arabistan, UNRWA'nın tüm destekçilerini, abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki Filistinli mültecilere yönelik insani yardım misyonlarını destekleme konusunda üzerlerine düşen rolü yerine getirme çağrısı yapıyor." ifadesi kullanıldı.

Suudi Arabistan, "işgal altındaki Filistin'de yaşanan insani krizin etkilerini azaltmak için UNRWA'nın, Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak şekilde görevlerini yerine getirmeye devam etmesinin önemine" vurgu yaptı.

Açıklamada, "Suudi Arabistan, İsrail işgal güçlerinin uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka yönelik açık ihlalleri sebebiyle abluka altındaki Gazze Şeridi'nde kötüleşen insani krizle ilgili ciddi endişesini yineliyor." ifadesi kullanıldı.

Ne olmuştu?

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail yetkililerinin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail'in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Suudi Arabistan: İsrail, UAD'deki iddialara cevapsız Suudi Arabistan: İsrail, UAD'deki iddialara cevapsız

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya ve Japonya UNRWA'ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’ya desteğini sürdüreceğini duyurmuştu.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 bin 422 Filistinli öldürüldü, 65 bin 87 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 220'si karadan işgal sürecinde olmak üzere 557 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 377 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 174 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.