Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Riyad’daki Irkah Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu, bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmeleri ele alarak, bu bağlamda Suudi Arabistan’ın diyalog, hoşgörü ve bir arada yaşama değerlerini yaymaya, nefret ve radikalizmi reddetmeye çağıran tutumunu bir kez daha vurguladı.

Toplantının başında, Kral Selman’ın Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow’dan aldığı mektup ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Çad Cumhurbaşkanı Muhammed İdris Debi’den aldığı mesaj hakkında bilgi verildi.

Her alanda ilişki ve iş birliğini geliştirme ve küresel zorluklarla yüzleşmek için daha yenilikçi ve ortak çözümler bulma amacıyla devletin son günlerde siyasi ve ekonomik düzeylerde yaptığı çalışmalar gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısına katılımına dikkat çekti.

Suudi Arabistan’ın Davos zirvesinde, müreffeh ve çeşitlendirilmiş, dünya ile ortak işbirliği fırsatlarına açık bir ekonomiye ulaşmak için 2030 Vizyonu çerçevesinde kaydedilen ilerlemenin yanı sıra küresel ekonominin istikrarı ve büyümesini destekleme, çevreyi koruma ve iklim değişikliğini sınırlama konusundaki aktif katkıları ve uluslararası girişimlerini vurguladığı ifade edildi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. İsam bin Saad bin Said, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, toplantıda Zürih’te düzenlenen ve iki ülke arasındaki işbirliğinin kapsamını genişletmek ve çeşitli alanlarda mevcut fırsatları değerlendirmek için mutabakat zaptı imzalanan 13. Suudi Arabistan-İsviçre Ortak Ekonomik Komitesi toplantısının sonuçlarına övgüde bulunuldu.

Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Toplantıda Dışişleri Bakanı’na, Suudi Arabistan hükümeti ile Kosta Rika hükümeti arasındaki işbirliğine yönelik anlaşma konusunda karşı tarafla görüşme ve imza atma yetkisi verildi.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Nijerya Turizm, Kültür ve El Sanatları Bakanlığı arasında kültürel alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Nijerya tarafıyla görüşmek ve imza atmak üzere Kültür Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Özbekistan hükümeti arasında istihdam için işgücü işbirliğine ilişkin bir anlaşma onaylandı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından 1948’de Cenevre’de imzalanan Uluslararası Denizcilik Örgütü Sözleşmesi’ne kabul edilen değişiklikler onaylandı.

Suudi Arabistan’ın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika için Bölgesel Güvenlik Gözetim Teşkilatı mutabakat muhtırasına katılımı onaylandı.

Suudi Arabistan Teknik ve Mesleki Eğitim Kurumu ile Avusturya Federal Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı arasında teknik ve mesleki eğitim alanında işbirliğini içeren anlaşma konusunda görüşmelerde bulunmak ve imza atmak üzere Milli Eğitim Bakanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

"Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Karşı Somut Adım Atılmalı" "Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Karşı Somut Adım Atılmalı"

Şark'ul Avsat