Tepkiler, "Mukaab" adını alacak olan dev binanın, İslam'da en kutsal yer olarak kabul edilen Mekke'deki Kabe ile olan benzerliğinden kaynaklanıyor. "Mukaab" ve "Kabe" Arapçada aynı kelime kökünden türemişlerdir.

Suudi Arabistan inşa etmeyi planladığı yapıyı Twitter'da şu şekilde duyurdu: "Başka bir dünyaya açılan kapı: #TheMukaab, dünyanın ilk sürükleyici, deneyimsel destinasyonu olacak. 20 Empire State Binasını barındıracak kadar büyük olan küresel simge, sizi yeni dünyalara taşımak için yenilikçi teknolojilere sahip olacak."

Filistinli mahkumlar amaçlarına ulaştı Filistinli mahkumlar amaçlarına ulaştı
Perşembe günü, Veliaht Prens Muhammed bin Salman, "Riyad'da dünyanın en büyük modern şehir merkezini" geliştirmeyi amaçlayan Yeni Murabba Geliştirme Şirketi'nin lansmanını duyurdu. Arab News'e göre Yeni Murabba'da yeşil ve yaya alanlarının yanı sıra müze, teknoloji ve tasarım üniversitesi, çok amaçlı tiyatro ve diğer eğlence ve kültür mekanları yer alacak.

"Suudi Arabistan en yeni mega projesini duyurdu: Yeni Murabba.

Riyad'da geliştirilecek olan 19 kilometrekarelik dünyanın en büyük "modern şehir merkezi" halini alacak.

Ama merak ediyor olabilirsiniz: merkezdeki o dev küp nedir?"

Gösterişli tanıtımına rağmen "Mukaab" sosyal medyada Müslümanlardan büyük tepki aldı.

Akademisyen Dr. Muhammed El-Haşimi El-Hamidi "Muhamed bin Salman Riyad'da kendi Kabe'sini mi inşa ediyor? Son projesi için seçtiği tasarım bu; eğlencenin yeni bir 'Kabe'si!!" yorumunda bulundu.

Bir başka akademisyen Esed Ebu Halil ise "Görünüşe göre veliaht prens kendi Kabe'sini inşa ediyor. Yoksa onu yeni kıble mi yapacak?" dedi.

Intercept muhabiri Murtaza Hüseyin, "Özellikle kapitalizme adanmış yeni bir Kabe inşa etmek biraz fazla" ifadelerini kullandı.

Suudi krallığının son planları, küresel Müslüman topluluk arasında bölücülük yaptığını kanıtlamış oldu, 

Kaynak: Daily Ummah