Taliban Penşir Vadisi’ndeki İnfaz Görüntülerini İncelemeye Aldı

taliban

Ulusal Direniş Cephesi, Taliban’ı ‘savaş suçları işlemekle’ suçladı.

Taliban, sosyal medyada dolaşan ve savaşçılarının bir Afgan direniş grubu üyelerini infaz ettiğini gösteren videoyu ‘incelemeye aldığını’ duyurdu.

Penşir Vadisi’nde faaliyet gösteren Ulusal Direniş Cephesi, söz konusu görüntülerde ‘savaş suçu işlediğinin’ ve çok sayıda savaşçının infaz edildiğinin yer aldığını belirtti. Sosyal medya organlarında geniş kitlelere ulaşan videoda, bir tepenin yamacında elleri arkadan bağlı olarak oturan iki grup adamın savaşçılar tarafından vurulduğu görülüyor.

Videoda ayrıca Taliban savaşçılarının ‘Allahu Ekber’ diye bağırdığı ve vurulanlar yere düştükten sonra bir kişinin “Durun” dediği duyuluyor. AFP, videonun ilk versiyonunun son 24 saat içinde internette görünmeye başladığını aktardı.

Afganistan Hükümet Sözcüsü Bilal Kerimi, yetkililerin konuyu araştırdığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

Bu videoların tam olarak ne zaman kaydedildiğini ve eski olup olmadıklarını öğrenmek için araştırma yapıyoruz. Ancak henüz videoların nerede ve ne zaman kaydedildiğini ve görünenlerin kimler olduğunu bilmiyoruz.

Taliban, görüntülerin yayılmasından bir gün önce Penşir Vadisi’ndeki çatışmalarda 40 kişinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Ulusal Direniş Cephesi, videoda infaz edilen esirlerin Penşir’deki çatışmalar sırasında yakalandığını bildirdi.

Ulusal Direniş Cephesi Sözcüsü Sıbgatullah Ahmadi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Taliban, Ulusal Direniş Cephesi’nin 8 üyesini öldürerek yeniden savaş suçu işledi” dedi.

Birleşmiş Milletler’de (BM) üst düzey bir insan hakları uzmanı da Penşir’deki son durumla ilgili endişelerini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Bennett, Afganistan’daki insan hakları durumuna ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Penşir’deki yargısız infaz iddialarından derin endişe duyuyorum. Kapsamlı ve acil bir soruşturma ile faillerden hesap sorulmasını talep ediyorum” ifadesini kullandı.

BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) geçen temmuz ayında, iktidarın ele geçirilmesinden bu yana yargısız infazlar ve işkenceler de dahil yüzlerce insan hakları ihlali yapmakla suçladı.

UNAMA, kurbanlar arasında çok sayıda eski hükümet yetkilisi ve ulusal güvenlik gücü olduğunu bildirdi.

Doğal güzellikleriyle bilinen Penşir Vadisi, 1980’lerde Sovyet işgaline karşı Afgan direnişinin ve 1990’larda da ilk Taliban yönetimine karşı mücadelenin merkeziydi. Ayrıca Afganistan’da geçen yılın ağustos ayında iktidara dönmesi sonrasında Taliban’ın ilerleyişine direnen son bölgeydi.

Ulusal Direniş Cephesi, Sovyet ve Taliban karşıtı Afgan lider Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud tarafından yönetiliyor. El-Kaide, ABD’deki 11 Eylül saldırılarından iki gün önce, 2001 yılında Pençir Aslanı lakaplı Ahmed Şah Mesud’a suikast düzenledi. O günden bu yana oğlu, Taliban karşıtı güçlerin komutasını üstlendi ve katı rejimi defalarca ‘gayrimeşru’ olduğu iddiasıyla kınadı.

Afganistan’ın kuzeyindeki Penşir vilayetindeki çatışmalar şiddetlenirken, Taliban ve Ulusal Direniş Cephesi, her iki taraftan da ağır kayıplar olduğunu açıkladı. Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Taliban’ın Penşir Vadisi’ndeki üç bölgede düzenlediği operasyonda 40 isyancıyı öldürdüğünü ve 100’den fazla kişiyi tutukladığını duyurdu.

Taliban, Ulusal Direniş Cephesi savaşçılarını ‘isyancılar’ olarak tanımlıyor. Cephe ise Taliban’ın anavatanlarını işgal ettiğini ve halkın mülküne ve onuruna saldırdığını savunuyor. Cephe, son çatışmalar sonucunda Taliban’a mensup can kayıplarının daha yüksek olduğunu bildirdi.

Ulusa Direniş Cephesi’nin Sözcüsü Sıbgatullah Ahmadi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Cephe, vilayette son üç gün içinde 71 Taliban savaşçısını öldürdü” dedi. Ahmadi ayrıca, 11 cephe üyesinin öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

Taliban’a karşı direnişin son kalesi olarak kabul edilen Ulusal Direniş Cephesi, çoğunluğu ülkenin kuzeyinde bulunan kuvvetlerinin 12 vilayette operasyonların davam ettiğini duyurdu.

1440x810 cmsv2 4a118e8e 3a8c 5dc4 8ff4 1e4c2e6adfa0 6022234

Kaynak: Şarkul Avsat