Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenelenen son birkaç saldırıyı planlamakla suçladığı Horasan Eyaleti DAEŞ'ten üst düzey bir yetkilinin öldürüldüğünü duyurdu.

Zabihullah Mücahid'in yaptığı açıklamada, Afgan güvenlik güçlerinin DAEŞ-Horasan (ISKP) eyaletindeki "istihbarat ve operasyon yetkilisi" olan Kari Fateh'i öldürdüğünü belirtti. Taliban yönetimin DAEŞ'i son dönemde Kabil'de diplomatik misyonlara, camilere ve diğer bazı yerlere yapılan saldırlardan sorumlu tutuyordu. 

Binlerce Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı Binlerce Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

Temmuz 2022'de BM Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan bir raporda, Fateh'in DAEŞ-Horasan'ın ana liderlerinden biri olduğunu doğrulayarak, Hindistan, İran ve Orta Asya'ya kadar uzanan bir bölgedeki askeri operasyonlardan sorumlu olduğunu gösteriyor.

DAEŞ-Horasan Afganistan'da düzenlenen birçok saldırıdan sorumlu tutuluyor. DAEŞ-Horasan grubu Çinli işadamlarının kaldığı bir otele saldırmış ve 5 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Aynı grup Kabil'deki Pakistan büyükelçiliğine saldırmıştı. 

Som aylarda Taliban güçleri DAEŞ mensuplarına karşı yoğun bir operasyona başladı ve çok sayıda kişi etkisiz hale getirildi. 


 

Kaynak: Ortadoğu Haber