Başkent Tunus'ta düzenlenen Arap Birliği 40. İçişleri Bakanları Konseyi toplantısının açılışında konuşan Şerafeddin, Tunus'un düzensiz göç konusundaki tutumuna karşı "benzeri görülmemiş ve haksız saldırıların" ardından Konsey'in pozisyonunun destekleyici olmasını ümit ettiğini belirtti.

Şerafeddin, kapsamlı ve çok boyutlu bir yaklaşım çerçevesinde bölgesel ve uluslararası çeşitli kurum ve kuruluşlar arasındaki iş birliğini artırma, vizyonları birleştirme ve güçlendirme çağrısında bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçle "Tunus’un demografik yapısının değiştirilmesinin hedeflendiğini" belirterek, bunun kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, yaptığı açıklamada, söz konusu ifadelerin "şiddetle kınandığını" bildirmişti.

Açıklamada, "Kökenleri ne olursa olsun göçmenlere onurlu şekilde davranılırken uluslararası hukuka saygı gösterilmesi ve insanlara zarar verecek her türlü nefret söyleminden veya ırkçılıktan kaçınılması gerektiği" vurgulanmıştı.

Tunus'un AfB üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, özellikle üyeler dahil tüm ülkelerin uluslararası hukuk kapsamında göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısı yapılmıştı.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa'ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.