Tunus İşçi Partisi lideri Hamma Hammami, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını değerlendirdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını destekleyen ülkeleri eleştiren Hammami, "Cumhurbaşkanı Kays Said, Filistinlilerin öldürülmesini destekleyenlere karşı diplomatik savaş başlatmalı. Bu tür önlemlerle Filistinlilere destek olabiliriz." dedi.

Almanya'nın Tunus Büyükelçisi'nin başkent Tunus'taki bir okul açılışında "İsrailliler terörün kurbanı" ifadesini kullandığına işaret eden Hammami, "Başta Almanya Büyükelçisi olmak üzere, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını destekleyen ülkelerin büyükelçileri deport edilmedi." diye konuştu.

Fas'ta bir grup kanaat önderi İsrail ile normalleşme anlaşmasının iptalini istedi Fas'ta bir grup kanaat önderi İsrail ile normalleşme anlaşmasının iptalini istedi

Almanya’nın Tunus Büyükelçisi Peter Bruegel, 26 Ekim’de Tunus Milli Eğitim Bakanı Muhammed Ali el-Bugderi’nin ve bazı Tunuslu yetkililerin de hazır bulunduğu özel bir okulun açılışına katılmıştı.

Alman Büyükelçi'nin açılış konuşmasında “İsrailliler terör kurbanı” demesine tepki gösteren Bakan Bugderi, “Holokostu biz yapmadık, Yahudilerle beraber bir sorun çıkmadan binlerce yıl yaşadık. Cuma günü Müslümanlar, cumartesi Yahudiler ve pazar günü Hıristiyanlar dualarını ederdi ve hiçbir sorun yaşanmazdı“ ifadelerini kullanmıştı.

Alman Büyükelçiye tepki gösteren Tunuslular açılışa katılmadan okul binasını terk etmişti.