Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi, aynı zamanda Türkiye'nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu,  bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine giriyor.

Mansur Yavaş, PKK elebaşına "Apo Bey" dedi Mansur Yavaş, PKK elebaşına "Apo Bey" dedi

TCG Anadolu’nun özellikleri

TCG Anadolu, üzerine iniş-kalkış yapacak SİHA'larla dünyanın "ilk SİHA gemisi" olma özelliği taşıyor. TCG Anadolu, için ayrıca de Baykar tarafından kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA üretiliyor.

Öte yandan Bayraktar KIZILELMA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı'nın iniş-kalkış yapabilmesi için çeşitli çalışmalar hummalı bir şekilde sürüyor.

TCG Anadolu; Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek kapasiteye sahip.

231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip olan TCG Anadolu, araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 muhtelif araç, 15 römork olmak üzere toplamda 94 araç taşıyabiliyor.

Geminin uçuş güvertesinde ise 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilecek, hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabilecek.

1223 personeli sahip gemide, tam teşekküllü hastane ve 2 ameliyathane de bulunuyor.