Dibeybe, ülkesinin Türkiye ile ekonomik, siyasi ve askeri alanlardaki işbirliğinin sürmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Karşı Somut Adım Atılmalı" "Kur'an-ı Kerim'in Yakılmasına Karşı Somut Adım Atılmalı"

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Trablus Temyiz Mahkemesi’nin Türkiye ile geçen yıl imzalanan petrol ve gaz arama çalışmalarına ilişkin imzalanan enerji anlaşmasını askıya alma kararını dikkate almayarak, ülkesinin Türkiye ile ekonomik, siyasi ve askeri alanlardaki işbirliğinin sürmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Dibeybe, mahkeme kararının açıklanmasından saatler sonra, Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği Askeri Ateşesi Tevabil Menekşe’nin görev süresinin sona ermesi sebebiyle, Büyükelçi Kenan Yılmaz ve Ateşelik çalışanlarını kabul etti.

Dibeybe, çalışma süresi boyunca olumlu işbirliğinden dolayı Menekşe’ye teşekkür etti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Genelkurmay Başkanı Muhammed el-Haddad da, eğitim alanlarında Türkiye ile askeri işbirliğinin önemini vurguladı.

Haddad ayrıca, büyükelçilikteki çalışmaları boyunca olumlu işbirliği için Menekşe’ye teşekkür etti.

Mitiga Uluslararası Havaalanı’nda uçuşlar aksadı

Başkent Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havaalanı’nda dün resmi bir açıklama yapılmadan uçuşlar aksadı ve yolcuların bekleme salonuna girmesi engellendi.

Yerel basında, bu durumun İç Güvenlik Teşkilatı ile Dibeybe hükümetine bağlı güçler arasında çıkan anlaşmazlıklardan kaynaklandığı iddia edildi.

Haberlerde, her iki taraftan unsurların karıştığı altın ve döviz kaçakçılığıyla ilgili caydırıcılık konusunda yaşanan anlaşmazlığın ardından iç güvenlik güçlerinin geri çekilmesiyle denetim sisteminin durdurulduğu öne sürüldü.

Ülkedeki diğer gelişmeler

Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Meşri, dün başkent Trablus’ta Başsavcı Sıddık es-Sur ile güvenlik ve disiplin durumunu ve bu konudaki tüm gelişmeleri görüştüğünü açıkladı.

Toplantı, Meşri’nin Cenzur şehrinden milletveki Sarah Suveyh’in evine yapılan saldırıyı şiddetle kınamasının ardından geldi.

Meşri konuya ilişkin açıklamasında, saldırıya karışanların tutuklanarak adalete teslim edilmesini talep ederek, güvenlik ve kolluk kuvvetlerinin güvenliği sağlamadaki korumadaki rollerini oynaması gerektiğini vurguladı.

Milletvekili Suveyh ise yerel basına yaptığı açıklamalarda, Cenzur içi ve dışındaki güvenlik kurumlarının, evinin iki gün üst üste silahlı saldırıya maruz kalmasına karşı sessizliğini eleştirerek, “Bu gruplara yasal bir koruma sağlanmasaydı bu olay yaşanmayacaktı” dedi.

Ulusal Birlik Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Necla el Manguş, Salı günü Trablus’ta yapılan toplantıda, yakın gelecekte Trablus’ta yapılacak olan Arap Birliği’nin dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen 158. toplantısına ev sahipliği yapma hazırlıklarını değerlendirdi.

5+5 Ortak Askeri Komite’nin üyeleri, bu pazar günü Sirte’de Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Abdullah Batili’nin huzurunda yeniden toplanacaklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Ticaretini İzleme ve Mücadele Ofisi’nin (ICMPD), insan kaçakçılığı ve onu teşvik eden faktörlerle mücadele etmek için Libya da dahil olmak üzere 95’ten fazla ülkede 225 milyon doları aşan ikili, bölgesel ve küresel projeler geliştirdiği açıklandı.