Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısırlı mevkidaşı Sisi ile Katar'da bir araya gelmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler normale dönmeye başladı.

Son olarak Katar'daki 2022 Dünya Kupası açılış resepsiyonunda Mısır'da darbe ile yönetime gelen Abdulfettah Sisi ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeleceği sinyalini vermişti.

Son dakika gelişmesi olarak ajanslara yansıyan habere göreyse Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önümüzdeki aylarda Mısır'a büyükelçi atamasının yapılabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Mısır'a büyükelçi atanacak mı?" sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişareler tekrar düzenlenebilir, önümüzdeki aylarda büyükelçi atanabilir" cevabını verdi.

Şam ile normalleşme sürecinin nasıl yürütüleceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Amacımız Anayasa görüşmeleri dahil siyasi süreci canlandırmak" dedi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin süreci değerlendiren Çavuşoğlu, "Süreç olumlu ilerliyor ama atılması gereken adımlar var yarın Bükreş'te üçlü formatta bir araya geleceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mepa News