Türkiye'deki Suriyeliler, İstanbul saldırısının ülkedeki sosyal bölünmeyi derinleştirmesinden korkuyor.

Middle East Eye, İstanbul'da hafta sonu altı kişinin ölümüne ve düzinelerce kişinin yaralanmasına neden olan saldırının ardından Türkiye'deki Suriye toplumu gelebilecek bir ters tepkiden korktuğuna yer verdi.

Middle East Eye haberine şöyle devam ediyor: PKK, Pazartesi yaptığı açıklamada saldırıdan sorumlu olmadığını açıklamıştı. Buna rağmen Suriye toplumu gelebilcek ters tepkiden büyük ölçüde endişeli. Middle East Eye'a konuşan bazı Suriyeliler, patlamanın iki toplum arasındaki ilişkileri daha da yıpratmak için Türkleri Suriyelilerle karşı karşıya getirme amacına da sahip olabileceğini dahi öne sürdüler.

Geçen yıl Ankara'nın Altındağ ilçesinde iki Suriyelinin bir Türk genci öldürmekle suçlanmasının ardından yüzlerce öfkeli insan Suriyeli mültecilere saldırmıştı.

Türkiye, 3,6 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor ve bu da onu dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi yapıyor. Bu da tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

Suriyeli hayır kurumları da ev sahibi oldukları ülkeyle omuz omuza durmakta gecikmedi. 

Suriyelilere hizmet veren çok sayıdaki çatı örgütten biri olan Uluslararası STK Federasyonu, yaptığı  açıklamada,   "Yalnızca bölge halkları için değil, tüm insanlık için tehdit oluşturan PKK/YPG terör örgütü, yürüttüğü Suriye'de sivillere yönelik birçok katliam gerçekleştirdi. Unutulmamalıdır ki terör örgütlerinin ırkı, dili, milliyeti, cinsiyeti yoktur. Biz Türkiye ve Suriye halklarının kardeşliğine inanıyoruz."
 

İran Ciddi Bir Meydan Okumayla Karşı Karşıya İran Ciddi Bir Meydan Okumayla Karşı Karşıya

Kaynak: Middle East Eye