Elon Musk nisan ayından beri süren görüşmeler neticesinde nihayet Twitter'ı satın almayı başardı. Peki dünyaca ünlü girişimci Müslümanlara nasıl bakıyor?

Tesla, SpaceX gibi dünyaca ünlü şirketlerin sahibi olan Elon Musk'ın Twitter müzakereleri sonuçlandı ve dünyanın en zengin insanı olarak zirveye oturan girişimci 27 Ekim Perşembe günü Twitter'ın yeni sahibi oldu.

İnsanları yönlendirmek, bilgilendirmek, gündem oluşturmak için en önemli sosyal medya ağı olan Twitter'ın yeni sahibi ilk olarak kapatılan hesapları açacağını söylemişti. Bunun sonucunda en çok merak edilen şey Trump'ın Twitter'a geri dönüp dönmeyeceği oldu.

Eski ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Twitter'ın el değiştirmesiyle ilgili "artık aklı başında kişilerin elinde" yorumunu yapmış, bu konuda henüz kesin bir açıklama yapılmamasına rağmen Trump'ın Twitter'a geri dönebileceği ihtimaline karşılık Musk'a tepkiler yağmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Yahudi karşıtı paylaşımı silinen ve bu paylaşım nedeniyle hesabı kitlenen dünyaca ünlü rapçi Kanye West'in Twitter'a geri dönmesinin ardından Musk rapçiye "Twitter'a tekrardan hoşgeldin arkadaşım" yazdı.

Musk Twitter'ı satın almasına gerekçe olarak "ifade özgürlüğünü arttırmak istiyorum" açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın üstüne AB Twitter'ı kast ederek "Kuş, Avrupa'da bizim kurallarımıza göre uçacak." cümlesini kurdu.

Geçtiğimiz yıllarda Facebook Filistinlilere sansür uygulamakla suçlandı. Kanye West'de Yahudi karşıtı paylaşımının ardından Twitter'a geri döndükten sonra Mark Zuckerberg'i hedef alarak bir paylaşım yapmıştı. 

Bu olayların ardından Twitter'ın yeni sahibinin dünya gündemiyle ilgili görüşleri ilgi odağı oldu. 

Dailly Ummah Musk'ın tweetlerini derledi.

2018 yılında Musk'ın sahibi olduğu Tesla şirketi İsrailli bir bilgisayar firmasıyla işbirliği yaptığı iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Musk bir tweet yayınladı.

Ekran Görüntüsü (3)

2012 yılında Musk'ın 10 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun öldürülmesini konu alan bir videoyu paylaştığı görülüyor.

Ekran Görüntüsü (2)

Başarılı girişimci Amerika'da Müslümanların terörle ilişkilendirilmesiyle ilgili bir yazıyı paylaşarak şu yorumda bulundu:

Ekran Görüntüsü (4)

Barışı önemsediğini belirten Musk, barış kelimesini en çok onu hiç umursamayanların kullandığını belirten bir tweet atmıştı.

Ekran Görüntüsü (5)

Musk 2017 yılında, Trump hükümeti tarafından bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişinin yasaklanmasını da eleştirdi.

Putin LGBT Propagandasına Karşı Yasayı Onayladı Putin LGBT Propagandasına Karşı Yasayı Onayladı

Ekran Görüntüsü (7)

Elon Musk'ın gelecek günlerde dünya siyaseti, insan hakları, savaşlar gibi konularda nasıl bir tutuma sahip olacağı merak ediliyor.