Bu normalleşme sürecinde son olarak Umman hava sahasını İsrail'e açtı. İsrail böylece Asya'ya ve özellikle de Hindistan'a daha kısa zamanda ulaşım sağlayacak.

İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasında normalleşme süreci devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, dün Umman Sultanı Haitham bin Tariq Al Said ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bu konuşmanın detayları ise Beyaz Saray'dan yapılan açıklama ile netleşti. ABD'nin Ortadoğu'da huzuru ve güvenliği sağlamak için iki ülke arasındaki bağa vurgu yapıldı. Umman'ın hava sahasını İsrail'e açmasından duyulan memnuniyetin bu görüşmede iletildiği belirtiliyor.

İbrahim Anlaşması'na Umman ve Suudi Arabistan Yakın İki Ülke

Suudi Arabistan hava sahasını geçen yaz İsrail'e açmıştı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, artık İsrail uçuşlarının her iki ülke üzerinden de seyahat edebileceğine göre, Asya'ya uçmanın iki saat daha az süreceğini söylemişti. Suudi Arabistan'dan sonra İsrail ile hiçbir diplomatik bağı olmayan Umman da hava sahasını İsrail'e açtı. 

Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı

Bu iki ülkenin hava sahasını İsrail'e açması ile özellikle Hindistan'ı çok daha erişilebilir kılıyor, Avustralya'ya uçuş sürelerini etkiliyor ve İsrail'i Asya ile Avrupa arasında küresel bir geçiş merkezine dönüştürüyor.

Umman-İsrail İlişkileri

Umman, 1993 Oslo Anlaşmaları'ndan sonra 1994 yılında İsrail ile ticari ilişkiler kurdu, ancak 2000 yılında İkinci İntifada'nın patlak vermesiyle bu ilişkileri kopardı.
 

Kaynak: Ortadoğu Haber