Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Abdulfettah Meşşat, ülke dışından gelen Umrecilerin sayısında gözle görülür bir yükselişin yanı sıra başta vize işlemlerinin kolaylaştırılması olmak üzere çeşitli alanlarda iki kutsal mescidin kapasitesinde bir artış olduğunu belirtti.

Bu artış, yeni hicri yılın girmesiyle başlayan Umre sezonundan bir buçuk ay sonra kendini gösterdi. Önceki yıllara göre bu yıl Umreci sayısında artış yaşandı. Suud hükümeti, dünyanın her yerindeki Müslümanların iki kutsal mescide gelişini kolaylaştırmak için çalışıyor.

Meşşat verdiği demeçte şunları söyledi:

“Bu sezon Umrecilerin sayısında gözle görülür artış var. Ancak en büyük artış oranı, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Irak, Yemen ve Bangladeş’ten gelenlerde yaşanıyor. Nusuk platformunun vize alma ve hizmet sağlayıcılarla iletişim kurma konusunda sağladığı kolaylıklar nedeniyle dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçilerin sayısında keskin bir artış oldu. Umre hizmetlerinde uzmanlaşmış, en iyi hizmeti yüksek kalitede sunmak için rekabet eden şirket sayısını artırmamızın da bunda büyük etkisi oldu.”

Meşşat yapılan düzenlemelerin Umrecilerin sayısını nasıl etkilediğine de işaret etti:

“Yeni düzenlemeler, Suudi Arabistan dışından gelenlere çeşitli vize türleri (aile, şahsi, turistik, ziyaret) verilmesine katkı sağladı. Ayrıca kadınlar için yanlarında mahrem bulundurma şartının kaldırılması ve Umre vizesinin 90 güne çıkartılması da artışa neden oldu.”

Meşşat, Umre vizesi için doğrudan başvurunun Nusuk platformu aracılığıyla sağlandığını, sağlanan hizmetlerin kalitesinden ödün vermeden sağlık sigortasının ücretinin düşürüldüğünü, vize sahiplerinin Suudi Arabistan’ın tüm bölgelerinde hareket etmesine izin verildiğini de sözlerine ekledi.

İran'dan Fas'taki depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı İran'dan Fas'taki depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı

Hizmet sağlayıcıların takibi ile ilgili olarak konuşan Meşşat, Hac ve Umre Bakanlığı’nın ziyaretçiler için en üst düzeyde konfor ve yolculuk boyunca kendilerine verilen hizmetlerin kalitesi çerçevesinde merkezler kurduğunu söyledi. Bu merkezlerde hacıların talepleri ve şikayetleri kayda alınmakta. Ayrıca bu merkezlerde Umre hizmeti sağlayıcılarının çalışmaları takip ediliyor ve bu konuda yaşanan ihlallerin önüne geçiliyor.

Meşşat, Nusuk platformunu, Rahman’ın misafirlerine hizmet etmede dijital ve teknik dönüşümlerde en öne çıkan platform olarak nitelendirdi. Platformun tüm Umre gezisini planlayabilen kapsamlı bir portal haline geldiğinin altını çizdi. Platformun ayrıca iletişim ve şikayetlerin yanı sıra interaktif haritalar gibi bir dizi hizmet sunduğunu kaydetti.

“Sağlanan imkanlar sayesinde 30 milyon Umreciye ulaşma hedefine gelince, Umre sezonunun uzatılması, vize verilmesinin kolaylaştırılması ve Saudi Visa Bio akıllı telefon uygulaması aracılığıyla bu sayıya yedi yıl içinde ulaşmayı bekliyoruz” diyen Maşşat, ziyaretçilere yönelik birçok adımın Suudi Arabistan tarafından atıldığını ve şu ana kadar İngiltere, Malezya, Bangladeş, Tunus ve Kuveyt ile bu prosedürlerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Meşşat Suudi liderliğinin, dünyanın en büyük projelerinden biri olan kutsal mekanları genişletme çalışmaları da dahil olmak üzere Rahman’ın misafirlerinin hizmetine büyük önem verdiğini vurguladığı açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Rahman’ın misafirlerinin geliş prosedürlerini kolaylaştırmak ve yüksek kalitede hizmet sunmak amacıyla ‘Rahman’ın Misafirlerine Hizmet’ programı da kuruldu. Bu sayede ziyaretçiler Mekke ve Medine’deki tarihi yerlerini ziyaret ederek dini ve kültürel deneyimlerini zenginleştirebilecek.”

Şark'ul Avsat