Bir Rus Ortodoksu olan Kaliforniya merkezli rahip 2007 yılında Doğu Katolik Kilisesi'ne geçmişti. Sürekli bir arayış halinde olan rahip, yakın zamanda Kaliforniya'da bir manastır kurmayı planlıyordu.

Ancak artık Said Abdul Latif olarak bilinen Heagy kendi blog yazısında şunları söyledi: "Onlarca yıldır çeşitli derecelerde İslam'a çekildiğimi hissettikten sonra, sonunda kabul etmeye karar verdim."

Katolik manastırında yaşayan Heagy, kurallara göre Müslüman olamayacağı için yaşadığı yeri terk etti.

İslam'ı kabul edişini "yuvaya geri dönmek" şeklinde tanımlayan Abdul Latif, Kur'an-ı Kerim'den bir alıntı yaptı.

"Rabbin Âdemoğulları’ndan -onların sırtlarından- zürriyetlerini alıp bunları kendileri hakkındaki şu sözleşmeye şahit tutmuştu: Ben sizin rabbiniz değil miyim? “Elbette öyle! Tanıklık ederiz” dediler. Böyle yaptık ki kıyamet gününde, “Bizim bundan haberimiz yoktu” demeyesiniz." (7:172)

İsrail: Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme niyetimiz yok İsrail: Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme niyetimiz yok

Eski rahip sözlerinin devamında ise alıntıladığı ayeti açıklayarak, "İslam'ı kabul edenlere İslam'a döndü deriz. Çünkü İslam bizim ilk inancımızdır, dönüşümüz onadır. Bu uzun bir geri dönüş sürecidir," ifadelerini kullandı.

Katolik bir rahibin Müslüman olmasına farklı tepkiler geldi. Müslümanlar bu habere sevinse de Hıristiyanlar "dinden dönen" rahibe tepki gösterdi. Katoliklere ait bir websitesinde ise "Müslüman Rahibin Üzücü Serüveni" isimli bir yazı yayımlandı.

Kaynak: Daily Ummah