İngiliz Sky News yayınına katılan Safedi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze'de ateşkes olmadan barış olmaz Dünya Sağlık Örgütü: Gazze'de ateşkes olmadan barış olmaz

Dünyanın İsrail'in Gazze halkına yönelik saldırılarını büyük şokla izlediğini, binlerce insanın saldırılarda hayatını kaybettiğini ve çok sayıda binanın yerle bir olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Yapmaya çalıştığımız şey, herkesin bu çılgınlığın devam edemeyeceğini ve bu savaşın sona ermesi gerektiğini anlamasını sağlamak. Kimse kazançlı çıkmıyor, tam tersine herkes kaybediyor. Filistinliler hayatlarını kaybediyor, bölgedeki insanlar inançlarını kaybediyor ve İsrail, bu savaşta insanlığını kaybediyor."

"Bu savaşın ürettiği nefretin miktarı hayal gücünün ötesinde"

Bakan Safedi, Gazze'de ateşkesin masumların öldürülmesini durduracağı için önemli olduğunun altını çizerek, ülkesinin her zaman bölgede barışın sağlanmasına aracılık eden rol oynadığını söyledi.

Safedi, "Sorun, buna hiç ilgi göstermeyen bir İsrail hükümetiyle çalışıyor olmamız." değerlendirmesinde bulundu.

Savaşın gelecek nesiller için işleri daha da kötüleştireceği yorumunda bulunan Safedi, "Bu savaşın ürettiği nefretin miktarı hayal gücünün ötesinde. Bu nefret gelecek nesilleri belirleyecek." dedi.

Ürdünlü Bakan: "Biz İsrail'in müttefiki değiliz"

Safedi, Sky News spikerinin, "Ürdün, onlarca yıldır İsrail'in müttefiki" ifadesini kullanması üzerine, "Biz, İsrail'in müttefiki değiliz." yanıtını verdi.

Bakan Safedi, "Biz 1994'te bölgedeki çatışmanın temel kaynağı olan Filistin meselesini ele alacak ve bölgedeki Filistinlilerin, İsraillilerin ve diğer herkesin hakkı olan bölgesel kapsamlı barışa yol açacak ilerleme bağlamında İsrail'le barış yapmış bir ülkeyiz." ifadesini kullandı.