Mısır'dan sonra Ürdün'ün başkenti Amman'a geçen İrlanda Dışişleri Bakanı Martin ile Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ikili görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Bakan Safedi, "Derhal saldırı durdurulmalıdır. İşlenen tüm bu suçlar ortadayken, hiçbir şey savaşın sürmesi ve uluslararası toplumun bunu durdurmakta aciz kalması için gerekçe değildir." dedi.

Yardım tırlarının sayısında artış olmasına rağmen Gazze'de insani felaketin gün geçtikçe artmaya devam ettiğine dikkati çeken Safedi, sorunların sadece yardım tırlarıyla çözülemeyeceğini kaydetti.

"Ürdün ve İrlanda Refah'a yönelik bir kara saldırısına engel olmak için mümkün olan her şeyin yapılmasının zorunlu olduğu konusunda mutabıktır." diyen Safedi, Refah saldırısının katliamlara yenisini ekleyeceği uyarısında bulundu.

Dünya Gıda Programı'ndan Gazze için acil ateşkes çağrısı Dünya Gıda Programı'ndan Gazze için acil ateşkes çağrısı

İrlanda Dışişleri Bakanı Martin ise ülkesinin Filistinlilerin haklarına saygı gösterdiğini belirterek "Ürdün ile koordineli bir şekilde, Filistin devletinin tanınması için İspanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle çalıştıklarını" söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) görevine devam etmesinin önemine işaret eden Martin, Almanya'nın UNRWA'ya yardımların sürdürülmesi konusunda aldığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Martin, İsrailli yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddetinin durması ve işgal altındaki Batı Şeria'da tırmanan gerginliğe son verilmesi gerektiğini vurguladı.