Irak'ta "işgale yol açan yasalar" gündemde Irak'ta "işgale yol açan yasalar" gündemde

Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evleri "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkması kınandı.

Hakkında yıkım kararı bulunan Doğu Kudüs kırsalındaki Bedevi köyü Han el-Ahmer'e de değinilen açıklamada, "Han el-Ahmer bölgesindeki Filistinlilerin tehcir edilmesi, uluslararası insancıl hukukun ve ilgili uluslararası kararların açık bir şekilde çiğnenmesi ve ağır bir şekilde ihlal edilmesidir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, fanatik bir Yahudinin Hazreti İsa'nın cezalandırıldığına inanılan Kırbaçlama Kilisesi'ne girerek Hazreti İsa heykeline saldırmasına atıfla "Kudüs'teki Hıristiyan varlığını hedef alan mükerrer saldırıların kınandığı" kaydedildi.

İki devletli çözümü baltalayan ve işgali kökleştiren tüm tek taraflı uygulamalara son verilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, şiddetin durdurulması için herkesin barış ve huzur içinde yaşayacağı iki devletli çözüm temelinde gerçek müzakere sürecinin yeniden başlatılması ve barış sürecine olan güvenin yeniden tazelenmesi gerektiği vurgulandı.

Filistin ile İsrail arasında düzenlenen görüşmeler, İsrail'in, eski tutukluların serbest bırakılması, yasadışı yerleşim faaliyetlerinin durdurulması ve 1967 sınırlarını kabul edilmesi şartlarını reddetmesi sebebiyle Nisan 2014'te askıya alınmıştı.