7 Mayıs'tan bu yana Gazze'ye yardım girişleri yüzde 67 azaldı 7 Mayıs'tan bu yana Gazze'ye yardım girişleri yüzde 67 azaldı

Ürdün Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya platformundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Bahreyn'in başkenti Manama'da 33'üncü Arap Birliği Zirvesi çerçevesinde üçlü toplantı düzenledi.

Toplantıda, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra özellikle Gazze'ye yönelik şiddetli İsrail saldırıları ve bu saldırıların neden olduğu benzeri görülmemiş insani felaketi durdurmak için gösterilen çabalar ele alındı.

Dışişleri Bakanları ayrıca uluslararası toplumun İsrail'in Refah'taki saldırılarını durdurmak için acil ve etkili bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas Katar ve Mısır’ın ateşkes önerisine onay vermişti

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 6 Mayıs'ta Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti.

Hamas'ın Katar ve Mısır tarafından iletilen "ateşkes önerilerine" onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah'ta saldırılara devam kararı almıştı.

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı başlatmış Mısır'a açılan sınır kapısı Refah'ın Filistin tarafında kontrolü ele geçirmişti.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına çıkmak için kullandıkları tek geçiş noktası Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı'nı da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 173 Filistinli öldürüldü, 79 bin 61 kişi yaralandı.