Safedi, X hesabından yaptığı yazılı açıklamada, tüm tarafların, Refah'a kara saldırısını engellemek için İsrail'e baskı yapması gerektiğini belirtti.

Kassam Tugayları, Lübnan'ın doğusunda bir mensubunun öldürüldüğünü duyurdu Kassam Tugayları, Lübnan'ın doğusunda bir mensubunun öldürüldüğünü duyurdu

Dışişleri Bakanı Safedi, 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara saldırısı durumunda yeni bir katliam yaşanacağı uyarısında bulunarak bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail'in Refah'a olası kara saldırısı

Uluslararası toplumdan gelen tüm uyarılara rağmen Refah'a saldırı planını onayladığını defalarca kez yineleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada "saldırı için tarih belirlendiğini" belirtmişti.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın 14 Nisan tarihli haberinde ise Netanyahu'nun, tarihinin belli olduğunu açıkladığı Refah'a saldırı planının "ertelendiği" iddiasına yer verilmişti.

Ayrıca, İsrail'in, kara işgali öncesinde bölgeye sığınanları çıkarmak için iki hafta içinde Refah yakınlarında 10 bin çadır kurmayı planladığı öne sürülmüştü.

30 bin ek çadırın satın alma aşamasında olduğu, bunların da aynı bölgeye daha sonra kurulacağı ifade edilmişti.

Editör: Daily Ummah