Tahran'da halk, Reisi ve diğer yetkililerin sağ bulunması için dua ediyor Tahran'da halk, Reisi ve diğer yetkililerin sağ bulunması için dua ediyor

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrailli aşırılıkçıların işgal altındaki Kudüs'te yer alan UNRWA Genel Merkezi'nin çevresini ateşe vermesini kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, UNRWA’nın Genel Merkezi'ne saldırıların tekrarlanmasının, uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuk kurallarının açık bir ihlali ve BM çalışanlarının, yardım personelinin korunması gerektiğini öngören uluslararası hukuka açık bir meydan okuma olduğu uyarısında bulunuldu.

UNRWA’nın Gazze Şeridi başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarındaki Filistinlilere insani yardım ve hizmet sağlama konusunda önemli bir insani rol oynadığına işaret edilen açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuk kurallarını “sürekli ve devam eden ihlallerine” son verilmesi ve yardım kuruluşları ile çalışanlarına koruma sağlanması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, UNRWA’nın İsrailli aşırılıkçıların baskı ve saldırıları altında Kudüs’teki genel merkezini kapatmaya zorlanmasının İsrail’in, Filistinlilere insani hizmet sağlayan UNRWA’yı sistematik bir şekilde hedef almasının tehlikeli bir yansıması olduğuna vurgu yapıldı.

İsrailli fanatik Yahudiler, 7 Mayıs'ta İsrail’e bağlı Kudüs Belediye Başkan Yardımcısı Aryeh Yitzhak King çağrısıyla Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki UNRWA genel merkezi önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de dün X platformundan yaptığı açıklamada, UNRWA merkezi önünde düzenledikleri gösteriye tepki göstermişti.

Lazzarini'nin, gösteriye ilişkin yayımladığı görüntüde, İsrailli protestocuların, Kudüs'teki UNRWA Genel Merkezi kapısına vurduğu, döviz asmaya çalıştığı görülüyor.

Lazzarini, "(İsrail’e bağlı) Kudüs Belediyesinin seçilmiş bir üyesinin çağrısıyla yapılan bu protesto, taciz, gözdağı, vandallık ve BM mülküne zarar vermekten başka bir şey değildir." ifadesini kullanmıştı.