Bugün erken saatlerde Suriye'nin güneyine düzenlenen hava saldırılarında ülkenin en tanınmış uyuşturucu tacirlerinden biri öldürüldü.

Saldırı, Suriye'yi Arap Birliği'ne geri döndürmesinden bir gün sonra gerçekleşti. Arap hükümetleri Şam'la ilişkilerini kademeli olarak yeniden normalleştirirken, ana tartışma konularından biri, Suriye'nin devam eden çatışmalar sırasında gelişen yasadışı uyuşturucu endüstrisi, özellikle de yasadışı amfetamin captagon oldu.

Batılı hükümetler, captagon'un Başkan Beşar Esed'in Suriyeli ortakları ve müttefikleri için milyarlarca dolar gelir sağladığını tahmin ediyor. Şam ise bu suçlamaları reddediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, ilk saldırı Ürdün sınırına yakın Suriye'nin Süveyde vilayetindeki Şuab köyünde bir eve isabet etti ve Merhi Ramthan, eşi ve altı çocuğu öldü.


SOHR ve Şam FM, güneydeki Deraa eyaletinde bir başka binanın vurulduğunu bildirdi. Gözlemevi, binanın bir ilaç fabrikasına ev sahipliği yaptığını söyledi.

Hükümet yanlısı radyo istasyonu daha fazla ayrıntı vermedi. Ürdünlü veya Suriyeli yetkililer herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynaklar, Ürdün sınırında gerçekleşen uyuşturucu kaçakçılığı sebebiyle saldırıların arkasında Ürdün'ün olduğunu belirtiyor. Saldırının hedefi olan captagon üreticisinin Esed ve İran destekli Lübnanlı grup Hizbullah ile bağlantılı milislerle yakın olduğu söyleniyor.

Ürdün sık sık Suriye sınırındaki uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarını bastırdığını ve askerlerinin bazen güney Suriye'den kaçmaya çalışan uyuşturucu kartelleriyle çatışmaya girdiğini bildirdi. Son yıllarda Ürdünlü yetkililer, çoğu petrol zengini körfez ülkelerine gönderilen milyonlarca kaçak captagon hapı ele geçirdi.

Hem Suriye hem de komşu Lübnan, uyuşturucunun Orta Doğu'ya ve özellikle de Körfez'e açılan kapısı haline geldi.

İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi

Mart ayında ABD ve İngiltere, kaptagon üretimi ve kaçakçılığı yapan dört Suriyeli ve iki Lübnanlıya yaptırım uyguladı.

Yaptırım uygulanan kişiler arasında Beşşar Esed'in kuzenleri ve Lübnanlı uyuşturucu baronları da bulunuyor. Haftalar sonra Avrupa Birliği, Esed'in ailesinin üyeleri de dahil olmak üzere çok sayıda Suriyeliye, onları başta captagon olmak üzere narkotik üretimi ve kaçakçılığı yapmakla suçlayarak yaptırımlar uyguladı.