Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise katıldığı bir etkinlikte, “Eğer isterse bir okulda bütün öğrenciler Kuranı kerim dersini seçebilirler. Bu imkan var. Okul müdürlerinin bu imkanı değerlendirmesi gerekiyor. Allah’ın kitabını öğrenmeleri için teşvik edin. Rehberlik yapın. Bazı okullarda yüzde 10’larda öğrenci seçiyor. Bu o okul müdürü için üzünülecek bir hadisedir. Diğer yüzde 90 öğrenci neden seçmez. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine sesleniyorum. Devlerimizin marifeti ile 9 yıl alınması sağlanıyor. Aziz kardeşlerim 9 yılda imamlık yapacak derece bilgi alınması mümkün. Sokak röportajlarında biri mikrofonu uzattığına salavat getirmeyen gencin vebali kimin üzerine. 9 yıl boyunca bu çocuklarımıza ne öğretiyor Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenleri? Bunun vebali hepimize zarar verir. Sokak röportajlarında izliyoruz, doğru düzgün salavat getiremeyen gençler var” demişti.

Açıklamanın ardından Kadıköy'de gençlerle sokak röportajı yapılarak " Salavat getirmeyi biliyor musunuz?" sorusu soruldu.

Gençler salavat getiremedi

Yüzde 90'ı Müslüman olan Türkiye'de, gençler salavat getiremedi.

Gençlerin bir kısmı soruya cevap olarak "Siyasetle ilgilenmiyorum." derken bir kısmın ise salavat hakkında hiç bir bilgisi olmaması dikkat çekti.