Rus paralı asker şirketi Wagner'in yöneticisi Yevgeny Prigozhin, uzun süredir süren mühimmat tartışması nedeniyle birliklerini çarşamba günü Ukrayna'nın doğusunda bulunan Bahmut kentinden çekeceğini açıkladı. Wagner, Rusya için küçük bir stratejik önem taşıyan Bahmut'u ele geçirmek için aylardır çabalıyordu. 

Daha önce yaptığı açıklama ile yeterli cephanesinin bulunmadığını ve Rusya'dan cephane talep ettiğini belirten Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'a mühimmat göndermedikleri için öfke kustu.

Videolu yayınladığı açıklamasında direkt savunma bakanlığını hedef gösteren Prigozhin, "Şoygu! Gerasimov! Cephane nerede?... Buraya gönüllü olarak geldiler ve maun ofislerinizde şişmanlamanız için öldüler" dedi.

Wagner aylardır ele geçirmek için uğraştıkları Bahmut bölgesindeki savaşçılarının mermi stoklarının tükendiğini ve mühimmata ihtiyaç duyduklarını birçok kez yinelemişti. Çağrılarına cevap bulamayan Prigozhin'in hedefi bundan dolayı doğrudan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov oldu.


Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek

Daily Ummah