Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 12,1 milyon Suriyeli gıda güvensizliği yaşarken, yaklaşık üç milyon Suriyeli de açlığa sürüklenme riskiyle karşı karşıya.

Bu sayı, 2018'de Suriye'de gıda güvencesi olmayan insanların miktarının neredeyse iki katı, bu da Suriye nüfusunun büyük bir kısmının gıdaya ulaşma durumunda keskin bir düşüş olduğunu kanıtlıyor.

WFP ayrıca, son verilere dayanarak ülke içinde yetersiz beslenmedeki artışa dikkat çekti ve sonuç olarak çocukların yüzde 28'inin büyüme ve gelişmelerinde gerileme olduğunu belirtti.

WFP'nin Suriye Ülke Direktörü Kenn Crossley, Suriyelilerin çok dirençli insanların olduklarını fakat her insanın dayanabileceği şeyler olduğunu ifade ederek "Suriyelilerin bombardımanlara, yerinden edilmeye, tecrit edilmeye, kuraklığa, ekonomik çöküşe ve şimdi de korkunç boyutlardaki depremlere katlandığını" belirtti. "Dünya hangi noktada tüm bunlara 'yeter' diyecek?" diye sordu.

Kenyalı Müslümanlardan muhaliflere "ramazanda gösterileri durdurun" çağrısı Kenyalı Müslümanlardan muhaliflere "ramazanda gösterileri durdurun" çağrısı

Ortalama aylık ücretin şu anda bir ailenin gıda ihtiyacının yalnızca dörtte birini karşıladığı bildirilen ülkede, Suriyelilerin büyük çoğunluğu zaten en azından son birkaç yıldır gıda fiyatlarının artışıyla ve yakıt ile buğday kıtlığıyla uğraşıyor.

Şu anda Suriye genelinde yaklaşık 5,5 milyon insanı gıda dağıtımı, beslenme programları, okul yemekleri ve nakit temini gibi yardımlarla destekleyen WPF, bu yılın geri kalanında ülkedeki bu projeleri sürdürebilmek için 450 milyon dolarlık bağış çağrısında bulundu.

Kaynak: Daily Ummah