Rusya'dan çirkin Kur'an-ı Kerim provakasyonu Rusya'dan çirkin Kur'an-ı Kerim provakasyonu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani aracılığıyla hükümetler, İsrail hükümetinin işgal altındaki Filistin topraklarında on bin yerleşim birimi inşa etme kararı dolayısıyla ‘derin rahatsızlık duyduklarını’ dile getirirken, bunun iki devletli bir çözüme ulaşma çabalarını baltalayacağı konusunda uyardı.

Bu beş yönlü batı tutumu öncesinde ABD Başkanı Joe Biden yönetimi de İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler için binlerce yeni ev inşa etme planlarını eleştirdi. Ancak yönetim, İsrail’e karşı herhangi bir eylemde bulunacağını belirtmedi. İsrail’in 1967 yılında işgal ettiği Batı Şeria ve Kudüs’te şu anda 700 binden fazla Siyonist yerleşimci yaşıyor.

Beş bakan, 14 Şubat’ta ortak bir bildiri yayınlayarak, İsrail hükümetinin ‘yaklaşık on bin yerleşim birimi inşa etmeye devam edeceği ve daha önce İsrail yasalarına göre yasadışı kabul edilen dokuz yerleşim birimini normalleştirme sürecini başlatacağı’ açıklamasından dolayı ‘derinden rahatsız olduklarını’ dile getirdi. Beş bakan ayrıca, “İsrailliler ve Filistinliler arasındaki gerilimi yalnızca tırmandıracak ve müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme ulaşma çabalarını baltalayacak olan bu tek taraflı önlemlere şiddetle karşı çıkıyoruz” diyerek, Ortadoğu’da taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla sağlanması gereken kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı desteklemeye devam ettiklerini vurguladı.

“İsrailliler ve Filistinliler eşit ölçülerde özgürlük, güvenlik ve refah çerçevesinde barış içinde yaşamayı hak ediyor” diyen bakanlar, ülkelerinin İsraillilere ve Filistinlilere, ‘yaşayabilir, egemen bir Filistin Devleti ile yan yana yaşayan, Ortadoğu’da tamamen entegre bir İsrail vizyonuna ulaşmalarına yardım etme’ taahhüdünü yineledi. Ayrıca iki devletli çözümün uygulanma imkanını ve tüm bölgede istikrarı etkileyen zemindeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ettiklerini belirttiler.

Ortak bildiri öncesinde Antony Blinken, “Gerginlikleri tırmandıran ve müzakere edilmiş iki devletli çözüm umutlarını baltalayan bu tür tek taraflı eylemlere şiddetle karşı çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail’in hamlesinin ‘taraflar arasındaki güvene zarar verdiğini’ söyledi. Price, Blinken’in İsrail’e yaptığı son ziyarette “Tüm tarafların gerginliği artıracak ve bizi barıştan daha da uzaklaştıracak eylemlerden kaçınması gerekiyor” sözlerini hatırlattı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre ABD’li Sözcü, “İsrail’in yerleşim yerleriyle ilgili kararı, bu hedeflerle doğrudan çelişmekte ve ‘iki devletli çözüm vizyonu, Yahudi ve demokratik bir devlet kimliği ve hem İsrailliler hem de Filistinliler için eşit güvenlik, özgürlük, refah ve haysiyet önlemleri vizyonumuz’ da dahil İsrail’in uzun vadeli güvenliğine zarar vermektedir” dedi.